Magánzárka, gumiszoba, inzulinkóma, elektrosokk. Pár módszer, amit veszélyesnek ítélt politikai foglyok ellen használtak az őrültek házában. Az egyik áldozat Pál Tibor esetében még közvetlenül a rendszerváltás előtt is folyik a kényszergyógykezelés. Töttösy Ernő Téboly című regényét az általa átélt borzalmak ihlették, a könyvet Modor Ádám mutatta be a műsorban.
„…Hol a Hang? Jeges rémület kúszott a szívem felé. Hiába tekergettem a nyakamat a mennyezet magasába, nem hallottam semmit. Úristen! Csak nem zuhantam valami gyalázatos kelepcébe? Csak nem vettek rá hipnózissal, méreggel, vagy Isten tudja milyen ördöngös eljárással, hogy vallomást tegyek?” – írja le a borzalmakat Töttösy Ernő.
A kádári és kommunista gépezet külön szakágat képezett a pszichiátriában saját módszertannal. A neve: politikai pszichiátria volt, mely a személyiség teljes megtörésén, átnevelésén fáradozott. Az 1984 világának legborzalmasabb fejezetei azonban félmúltunk valóságát jelentették olyan embereknek, akiknek a politkai rehabilitációja sok esetben a mai napig nem jöhetett létre.