A járványügyi kutatók munkáját szemlélte az egészségügyi államtitkár a Nemzeti Biztonsági Laboratóriumban.
„Ez a munka jóformán láthatatlan – fogalmazott Szócska Miklós. – Tulajdonképpen addig jó, amíg a kollégákkal nem találkoznak mindennap. A történelmet meg szokták írni abból a szempontból is, hogy mi történt meg, de abból a szempontból is meg lehetne írni, hogy mi nem történt meg. Ebből a szempontból tehát: hány járványt előzünk meg, vagy hány járványba tudunk időben beavatkozni. Ez megint egy nagyon komoly aspektusa népegészségügyi hálózatunk munkájának” – mondta az egészségügyi államtitkár.
A laborban olyan kórokozókat is vizsgálnak, amelyek eddig a mediterrán, szubtrópusi vagy trópusi területeken fordultak elő, de a felmelegedés hatására Magyarországon is megjelentek. A krími kongói vérzéses lázat például kullancs terjeszti.
„Most a kullancsenkefalitisz-vírus az, ami várható, hogy fel-fel fog bukkanni – magyarázta az Országos Epidemiológiai Központ főigazgatója. – Ez is egy olyan veszélyes vírus, amellyel például, bizonyos lépéseket itt, ebben a laborban végeznek. De természetesen az influenzára vonatkozóan, az influenza, H7N9, koronavírus, antrax vonatkozásban – bioterrorizmus esemény bármikor felbukkanhat –, azokkal kapcsolatos vizsgálatok is eddig itt zajlottak” – tette hozzá Melles Márta.
A labor különleges helyzetekre is felkészült
A helyettes tisztifőorvos azt mondja, hogy olyan különleges helyzetekre is felkészültek, mint a bioterrorizmus, amikor a terrorcselekményt betegséget okozó kórokozókkal hajtják végre.
Közép-Kelet-Európa egyetlen közegészségügyi biztonsági laboratóriumában a Magyarországon ismert kórokozók szinte valamennyi mintája megtalálható.