A Fidesz képviselőcsoportja a devizahitelek kialakulásáért és elterjedéséért a bankokat tartja felelősnek. Rogán Antal csütörtökön, a kormánypártok visegrádi frakcióülésén tartott sajtótájékoztatóján nevezte hibás terméknek a devizaalapú hitelt. „Felszólítjuk a bankokat, hogy a devizahitelek hibáit javítsák ki, a szerződéseket pedig módosítsák az ügyfelek javára, erre a bankrendszernek november elsejéig adunk határidőt. Amennyiben a bankok november elsejéig nem javítják ki a devizahitelek hibáit, és nem módosítják a szerződéseket az ügyfelek javára, akkor a frakció felhatalmazza a kormányt, hogy megoldási javaslatát akár a bankok kárárra terjessze be a parlament elé, és november elsejét követően erről a parlament fog dönteni. Addig tehát megadjuk az időt a bankoknak, hogy ők jussanak egyességre a devizahitelesekkel” – fogalmazott Rogán Antal.
Bajnai Gordon szerint a Fidesz továbbra is felelősöket keres, noha a devizahitelezést az első Orbán-kormány engedélyezte. „Úgy látjuk, hogy a nemzeti banknál jelentős nyereségtartalék halmozódott fel devizatartalékból, annak idejéről, amikor sokkal kedvezőbb volt az árfolyam. Mivel az árfolyam azóta sajnos tartósan átértékelődött az Orbán-kormány bizalomvesztő gazdaságpolitikája okán, és most tartósan 300 forint körül van az euró – míg a jegybank átlagosan 272 forint körüli árfolyamon szerezte be –, a különbözetből valamennyit beáldozva segíthetné a hiteleseket, hogy olcsóbb árfolyamon tudják átváltani a hiteleiket anélkül, hogy csődbe vigye a magyar bankrendszert” – mondta az Együtt–PM vezetője.
A végtörlesztés, az árfolyamgát és a Nemzeti Eszközkezelő 360 ezer család helyzetén könnyített. 110 ezer adós viszont továbbra is a megnövekedett törlesztőrészletet fizeti.
A 110 ezer szerződést egyenként kellene újratárgyalni – mondta a bankszövetség alelnöke. „Úgy ítélem meg, hogy a november 1-jére kitűzött határidő sajnos újabb olyan megjelölt céldátum, amely sem tartalmában nem értelmezhető, sem a kivitelezés technikájában nem megvalósítható céldátum, hisz öt-hat év alatt felépült állományok technikai újraszerződése, újragondolása jogszabályi keretek megalkotása híján semmilyen megoldást nem jelent” – fogalmazott Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség elnöke.
Közben magukat otthonvédőnek nevező civil szervezetek folytatták tiltakozásukat a bankok ellen a fővárosban. A Nem adom a házamat mozgalom és a Koppány Csoport tagjai plakátok tucatjait ragasztották budai és pesti pénzintézetek ajtajaira, automatáira.