51 centimétert mutat a siófoki vízmérce. Ez 20 centiméterrel alacsonyabb a szabályozási szintnél. A vízügyi szakemberek szerint azonban nincs ok az aggodalomra.
„A halak nem pusztulnak, a vízminőség tökéletes volt, tehát nincs rossz hír, van egy ilyen időjárási bizonytalanság, de hát a mezőgazdaság ugyanúgy megsínylette” – mondta Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője.
A vízügyi igazgató reményei szerint, ahogy 2004-ben másfél év alatt helyreállt az akkori aszályok miatt kialakult helyzet, úgy egy csapadékosabb időszakot követően most is magasabb lesz a Balaton vízmagassága. A tó történetével régóta foglalkozó szakértő is úgy véli, tavasszal javulhat a helyzet, de a turisztikai szezon kezdetére szerinte aggasztó lesz a Balaton állapota.
– Ezek a negatív vízháztartású évek szerintem igen jelentős torzulást, romlást hoznak a turizmus viszonylatában – mondja Fekete Péter független Balaton-szakértő. – Ha csak arra gondolunk, hogy az úgynevezett északi parti homokozott strandokon a víz nagyjából a homokról le fog vonulni, és a fürdőző fél térdig érő vízben már a dagonyás iszapban és a rajta növő tüskés hínárba fog begázolni, ha begázol, és nem fordul vissza – tette hozzá a szakember.
Az alacsony vízállás a hajóknak és a vitorlásoknak már az elmúlt szezonban is gondot okozott. A Balatoni Hajózási Zrt. ezért már március végén megkezdi a kikötők kotrását. Horváth Gyula vezérigazgató szerint a hajózási idényt zavarmentessé tudják majd tenni. A vezérigazgató azt mondta, ha a várt csapadékmennyiség elmarad, és a Balaton vízszintje májusra sem éri el a 75-78 centimétert, újabb mederkotrásokat végeznek majd.