- Épp az ügyeletes diszpécser, aki bent ül, csak ő dönti el, hogy mit enged és mit nem.
- Honnan tudják azt, hogy mondjuk a kormány és a taxisok képviselői megegyeztek?
- Tévét nézünk, hallgatunk...
Így nyilatkozott harminc évvel ezelőtt ez az újpesti diszpécser arról, hogy hogyan irányították a blokádot és kik mehettek át a lezárásokon. A taxisok az előre be nem jelentett 65 százalékos üzemanyagár emelés ellen tiltakoztak. Budapest akkor a taxizás világfővárosa volt. Egyetlen nagyvárosban, világvárosban sem volt annyi taxis mint a magyar fővárosban.
A felháborodott taxisok 1990. október 25-én délután a budapesti Hősök terén, majd az Országház előtti Kossuth téren gyülekeztek, de Siklós Csaba MDF-es közlekedési miniszter nem volt hajlandó átvenni petíciójukat. Ezt követően a taxisok, akik CB-, illetve URH-rádióhálózatukon folyamatosan kapcsolatot tartottak egymással, lezárták Budapest összes hídját, megbénítva a főváros közlekedését. Éjféltől országossá szélesedett a blokád, amelyhez csatlakoztak a magán- és teherfuvarozók is.
Boross Péter korábbi miniszterelnök, aki a taxisblokád idején az Antall-kormány titokminisztere volt - a Kossuth Rádió vasárnapi újság című műsorában elmondta:
a tüntetéseket kiváltó benzináremelés háttere egészen az 1970-es évekig nyúlt vissza. Akkoriban a regnáló hatalom azt hangoztatta, hogy ameddig a nyugati államok a munkásosztályra terhelik az áremelkedéseket, addig ugyanezt a terhet Magyarországon a gazdaság viseli. Boross Péter leszögezte: valójában ez hiteleket és hazánk eladósítását jelentette.
Boross Péter kiemelte: Egyesek szerint külső és belső titkosszolgálati aknamunka következménye volt az egész országra kiterjedő taxisblokád. Az egykori miniszterelnök szerint azonban alulról szerveződő, jogos lázadás volt a napokig tartó demonstrációsorozat.
A benzináremelés miatt szervezett taxisblokád óta eltelt 30 év változásait az is szemlélteti, hogy idén már egy olyan pályázat is végbe mehetett, amely az elektromos autók használatát szorgalmazza. Ennek keretében 280 villanymotoros gépjármű beszerzését segítette a kormány a taxisok számára, melyre összesen mintegy 2,3 milliárd forintot különített el.
Hír TV