Afrika együttműködése nélkül nem állítható meg a migráció – jelentette ki az Európai Parlament elnöke az Afrika-EU fórumon. A Bécsben tartott, két napos találkozón 25 afrikai és 13 európai állam vagy kormányfő, valamint az üzleti szféra számos vezetője képviseltette magát.
„Úgy gondolom, elengedhetetlen, hogy Afrikával együttműködjünk a kontinens növekedése érdekében. Támogatom, hogy akár 50 milliárd eurót is fektessünk ebbe, hiszen erős elköteleződés szükséges a klímaváltozás, a szegénység, a terrorizmus és az afrikai országok között zajló háborúk ellen, ugyanakkor az európai vállatok jelenlétét is erősítenünk kell a térségben. A költségvetésről az Európai Uniós választások után fogunk szavazni. Fel kell ismernünk az afrikai kontinens jelentőségét. Erős elköteleződés és befektetések nélkül lehetetlen megállítani a migrációt” – nyilatkozta Antonio Tajani
Bár a migráció nem volt része az esemény hivatalos napirendjének, a téma nem maradhatott ki a politikai párbeszédből. A vendéglátó osztrák kancellár, Sebastian Kurz szerint az észak-afrikai országokat abban kellene segíteni, hogy a Földközi-tengeren átkelő migránsok közül minél többet be tudjanak fogadni. A találkozó után az osztrák külügyminiszter azt hangsúlyozta, igazságosságot és stabilitást kell biztosítani mindkét fél számára.
„Úgy gondolom, a ma elért eredmények mind azt tanúsítják, mennyire sokrétű potenciál rejlik Afrika és Európa kapcsolatában. És ez csak a kezdet volt. Azon fogunk dolgozni, hogy mindkét kontinensen biztosítsuk a stabilitást és igazságosságot biztosítsunk” – mondta Karin Kneissl osztrák külügyminiszter.
A ruandai külügyminiszter a sajtótájékoztatón kiemelte a vállalkozói szféra jelentőségét az együttműködésben, és sikeresnek nevezte a találkozót.
„A kontinenseink között formálódó új kapcsolat célja a közös jólét előremozdítása. Új afrikai munkahelyek teremtése és a kereskedelem fellendítése Európában is a munkaerőpiac erősödését és a növekedést segíti. Az afrikai emberek bevonása a globális gazdaságba napjaink legnagyobb globális üzleti lehetőségét kínálja. Azzal, hogy alapvetően elismerjük függetlenségünket, humánus, szabályos és kölcsönösen előnyös megoldást találhatunk a migráció kihívására” – véli Richard Sezibera, Ruanda külügyminisztere.
A tanácskozás középpontjában az Afrika és az EU közötti gazdasági együttműködés erősítése állt, különös tekintettel a digitalizációra, az innovációra, a klímaváltozás problémáira, valamint azokra a befektetési programokra, amelyek célja, hogy segítsék az afrikai lakosság helyben maradását. A megállapodás értelmében az Európai Unió több milliárd eurós befektetést tervez az afrikai kontinensre.