Trianon békediktátum századik évfordulója alkalmából emlékművet avattak Kompolton. Kő Pál Kossuth díjas szobrászművész és felesége Halasi Csilla alkotása egy négy méteres téglafal, amelynek közepén egy kapu van.
A fal az országhatárt jelképezi, az öt boltíves ablak pedig az öt elszakított országrészt. A három heves megyei település, Kál, Káplolna és Kompolt, valamint 3 székely testvértelepülés által megálmodott szobor avatóján a pénzügyminiszter úgy fogalmazott: bár Magyarországot könyörtelenül feldarabolták, és Trianonban minden magyar sérült, az egymás iránt vállalt felelősség megőrzi a nemzetet.
"Odaveszni látszott az egységes nemzettudat, és mély sebet kapott a nemzet önbizalma is. A hat település polgárainak az a közös döntése, az a közös munkája, amellyel létrehozták az emlékművet már a jelen és a jövő. A jelen, amelyben megélhetjük, hogy ismét közös élményünk a magyarság összetartozásának érzése, visszanyertük nemzeti önbizalmunkat, és ezzel a határozott tudatot, hogy egy nemzetnél sem vagyunk alább valók. Egyenrangú félként tárgyalunk ezért minden állammal, legyen szó a magyar emberek, vagy Magyarország érdekeinek képviseletéről. Tudjuk, hogy csak olyan elvek mentén élhetünk, csak olyan döntéseket hozhatunk a jövőben is, amelyek nem csorbítják nemzeti függetlenségünket."
- jegyezte meg Varga Mihály, pénzügyminiszter.
Hír TV