A közleményben hangsúlyozzák: Debrecen évszázadok óta különleges, kiemelt helyet foglal el a magyar botanika történetében.
A Méliusz Juhász Péter által írt Herbárium (1578), valamint Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály alapvető kézikönyve, a kétkötetes Magyar Füvészkönyv (1807) révén "a város hosszú ideje a botanika és a természettudományok hazai központjának számít" - írták.
A Modem legújabb kiállítása erre a sokszínű örökségre épít, bemutatva Debrecen egyedülálló természeti gyűjteményeit és látnivalóit, mint például a Debreceni Református Kollégium Múzeumát, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjét és a Hortobágyi Nemzeti Parkot - írták.
"A Tanulni a természettől? – Botanika című kiállításunk jól megmutatja mindazt, amit úgy szeretünk a Modemben: az alkotások mind a kiállításra készültek. Workshopok gyümölcsei, több diszciplína közös gondolkodásának, pályája elején járó és rutinos művészek tapasztalatcseréjének, debreceni származású és távoli országból érkező alkotók együttműködésének eredményei"
- idézi a közlemény Vizi Katalint, a Modem igazgatóját.
A szakember hozzáteszi: ezer szálon kötődnek Debrecen történetéhez és kultúrájához is, amivel - reményei szerint - a város és a Modem pozícióját is erősíteni tudják a globális kulturális térképen, "méghozzá élmény és érték alapon”.
A Modem legújabb időszaki kiállítása három fő témát jár körül: az antropocén mozaikos tájak megfigyelését, a természeti szimbolika újraértelmezését és a spekulatív történetmesélés alkalmazását - olvasható a közleményben.
A kiállítást Korpa Tamás Alföld-díjas költő nyitja meg, amit művészekkel és kurátorokkal közös tárlatvezetés követ.
A bemutatott műalkotások a debreceni nemzetközi művésztelep intenzív, kéthetes nyári workshopján készültek, amelyet a Modem 2024 nyarán 9. alkalommal rendezett meg.
A kiállításon hét hazai és hat külföldi művész alkotásait láthatja a közönség 2025. május 9-ig - jelezték.