A veszprémi érseki palotát 1765-ben kezdték el építeni Fellner Jakab tervei szerint. Különlegessége, hogy vízvezetéket is építettek hozzá, ami akkoriban fényűzésnek számított. Az elmúlt 250 évben csak kisebb munkálatokat végeztek rajta, így mostanra szükségessé vált a műemléki épület felújítása.
„Teljes tetőcsere volt, ami azt jelenti, hogy a régi, veszélyes hulladéknak minősülő palát eltávolították, és nagyon szép ásványpalával pótolták” – ismertette Takáts István érseki kancellár.
A teljes homlokzatot is tatarozták, restaurálták a kőfaragványokat, a kapukat és a teraszt is. A felújítás 1,2 milliárd forintba került, az összeg 90 százalékát a magyar állam biztosította.
„Az Európai Unióban a magyar kormány fordítja a legtöbb pénzt felújításukra, megóvásukra. Valóban, az Európai Uniónak a hivatalos statisztikái szerint Magyarország fordítja a legtöbb pénzt egyháztámogatásra. Van, aki ezt Brüsszelben kritikának érzi, én büszke vagyok rá” – fogalmazott az átadón Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Az érsek az egyház és az állam kapcsolatának fontosságát hangsúlyozta. „A kettőt azonban nem lehet egymástól elválasztani, ezért mi is végzünk közszolgálatot is, egészségügyi intézmények, szociális intézmények, iskolák fenntartásával, például karitász üzemeltetésével, és az állam is segít minket” – mondta Márfi Gyula.
A veszprémi érseki palotában található kiállítás és a könyvtár mostantól újra látogatható.