Margittai Gábor, az intézet igazgatója és Major Anita igazgatóhelyettes olyan neves – vagy éppen méltatlanul ismeretlen – interjúalanyokkal beszélgetnek, akik a magyar összetartozás, identitástudat és nemzeti közösségteremtés értékeit mutatják fel – sokszor rendhagyó környezetben vagy ellenséges határterületeken, ahol a megmaradás a tét.
Népességfogyás, asszimiláció, erőszakos kultúraváltásokat előrevetítő népvándorláshullámok, kulturális gyökerek sorvadása – korunkban létkérdésnek bizonyul a nemzeti azonosságtudat meghatározása és megőrzésének stratégiája. A válságokkal szemben akkor lehetünk ellenállóbbak, ha tudjuk, mi az, ami minket, magyarokat összeköt, megtart és felemel. Ezeknek az értékeknek a kutatására és népszerűsítésére hozta létre a Mathias Corvinus Collegium a Magyar Összetartozás Intézetét, ahogy erről szól a Magna Hungaria podcast is – írja közleményében a MÖI.
Az első epizódban a magyar kultúrát szenvedélyesen szerető, művelő és tolmácsoló török lantművész, Erdal Salikoglu vall arról, miért szereti a magyarokat, és mit szeret bennünk, illetve hogy Eger miért volt kisebb vereség a törököknek, de erős identitásteremtő harc a magyaroknak.
Ez az első felvétel elérhető már a magyarosszetartozas.hu honlapon is.