Több száz tárgy érkezett Erdélyből és a Partiumból. Az alkotók viseleteket, nyakbavalókat és egyéb használati tárgyakat küldtek be. Bár Romániában egyelőre nem jár semmilyen kedvezménnyel egyik besorolás sem, a népi alkotók saját fejlődésük, szakmai tudásuk gyarapítása érdekében nagy számban küldték be munkáikat.
Lakatos Eszter, Az Erdélyi Hagyományok Háza kulturális programszervezője:
"Többen vannak olyanok, akik hobbi szinten művelik ezt, tehát nem engedhetik meg maguknak, hogy megélhetésszerűen, kézművességből tartsák fenn magukat. Ebből kifolyólag még vannak elcsúszások, olyan szempontból, hogy nem találják meg a helyes utat, hogy milyen technikával, milyen tárgyon mit lehet használni, úgyhogy ezért szeretnénk segíteni, hogy aki egy szakmai elbírálást jónéven venne, az élhet ezzel a lehetőséggel."
A zsűri aprólékosan elemezte a beküldött darabokat és igény esetén személyes konzultáció során részletezték a munka erényeit és hiányosságait.
Landgráf Katalin, textilművész, az MTA népművészeti tagozatának rendes tagja:
"20-25 évvel ezelőtt még azt tapasztaltuk, hogy hiába jöttünk Erdélybe, úgy néztek ránk, mint az UFO-kra, hogy mit akarunk mi ezzel. Mostanra meg jónáhány szakmában egyfajta visszatanulás folyamata is zajlik. Ezt nyilván nem lehet általánosítani, mert van ami élő maradt, van, aminek pedig már egy kis külső segítségre is szüksége van."
Egyre többen foglalkoznak Romániában is kézműveskedéssel, ezért az erdélyi Hagyományok Háza szorgalmazza, hogy az alkotók munkáikkal részt vegyenek hasonló eseményeken és szeretnék a Partiumban élőket is arra buzdítani, hogy bátran jelenjenek meg portékáikkal, hiszen egy hasonló eseményen csak gazdagodni lehet.