Nagy János kiemelte, a művészeti oktatás révén a gyermekek olyan értékek birtokába kerülnek, amelyek segítségével könnyebben megtalálják majd a helyüket a jövőben és a világban. "Gyökereket" kapnak, amelyek megmutatják, kik ők, honnan jöttek és hová tartanak - hangoztatta.
Úgy fogalmazott: a kultúrát nem őrizni kell, mert az nem rab, nem ápolni, mert nem beteg, hanem mindenekelőtt élni, csinálni kell. Ez különösen így van akkor, ha a kultúra keresztény és magyar - tette hozzá, jelezve: a szerencsi rendezvényen is ez történik, hiszen ott fiatalok szavalnak, zenélnek, táncolnak és énekelnek.
Az államtitkár azt mondta, ezek a fiatalok nem fogyasztják, hanem "újraélik és újrateremtik a magyar kultúrát". Aki ugyanis csak fogyaszt, az nem tesz hozzá, hanem csak elvesz abból, amit az előtte járók létrehoztak, előteremtettek.
Nagy János szerint ebben az esetben könnyen megvalósulhat Kodály Zoltán "sötét jóslata", a kultúra elpárolgása, és kimondható, hogy 2024-ben ez reális veszély.
Mint mondta, ezt mutatja a többi között az is, hogy európai templomokat könyvtárakká, szállodákká, éttermekké alakítanak, vagy az, hogy Angliában az emberek már a Mohamed nevet adják a legtöbbször újszülött kisfiuknak.
Nagy János ugyanakkor megjegyezte, hogy ami elpárolog, az nem tűnik el egyik pillanatról a másikra, hosszabb folyamat alatt zajlik le. Egyes nemzeteknél ilyenkor meg szokott szólalni a "vészcsengő", ezek olyan népek, amelyek esetében még nem "ernyedtek, aludtak, tűntek el teljesen a nemzeti kultúra megvédésének önvédelmi reflexei" - tette hozzá.
Hangsúlyozta, a magyar nemzet kétségkívül ezen nemzetek közé tartozik, hiszen a magyarok már öt évszázada ennek a veszélynek a tudatában élnek. Magyarországnak azonban mindegyik kihívásra megvolt a válasza: a török hódításra a reformáció, a "németesítésre" Kazinczy, a nyelvújítás és a reformkor, a kommunizmusra pedig a táncházmozgalom.
Az államtitkár szerint a mai kihívásokra való választ testesíti meg a szerencsi rendezvény és az alapítvány is, amely létrehozta. Egy olyan közösség megnyilvánulása tükröződik benne, amely nem akarja tétlenül nézni, hogy mindaz elpárologjon, ami magyarrá és kereszténnyé teszi
- fogalmazott Nagy János.
Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője köszöntőjében arról szólt, hogy a Szerencsen és környékén élők ismerik és ápolják hagyományaikat.
Takaró Mihály miniszterelnöki főtanácsadó szerint a szerencsi rendezvény magáról az identitásról szól. A kultúra alapját ugyanis nemcsak az anyanyelv jelenti. Egy nemzetnek van "zenei anyanyelve", öltözködési és tánckultúrája is, és ezek a szerencsi eseményen mind megelevenedtek.