A festmény alkotója Philip Alexius de László néven lett világszerte ismert, de Pesten született a XIX. században. A Magyar Nemzet cikkében írtak a művészről, és egy restaurátor véleményét is kikérték. Az esetről készült videó alapján vajon kiderül, menthető-e a kép?
Ahogy korábban a Daily Mail közlése alapján a Magyar Nemzet megírta, egy világhírű magyar festő alkotását szabdalták szét Cambridge-ben. A művész, Lombosi László Fülöp Elek, születési nevén Laub Fülöp angliai honosítása után vette fel a Philip Alexius de László nevet. Azt próbáltuk kideríteni, helyreállítható-e a festmény a rongálás után. Cikkünk második felében pedig bemutatjuk a világhírű festőt, akinek a neve talán nem mindenki számára cseng ismerősen.
BREAKING: Palestine Action spray and slash a historic painting of Lord Balfour in Trinity College, University of Cambridge.
— Palestine Action (@Pal_action) March 8, 2024
Written in 1917, Balfour’s declaration began the ethnic cleansing of Palestine by promising the land away — which the British never had the right to do. pic.twitter.com/CGmh8GadQG
Mit mond a szakértő - menthető a festmény?
Felényi Péter képzőművészt kérdeztük, véleménye szerint restaurálható-e ez a szétszabdalt festmény.
– Szerencsére a videó alapján úgy tűnik, nincs hiány – mondta a képzőművész.
Úgy vagdosta fel a támadó egy éles eszközzel, hogy nem esett ki belőle egyetlen darab sem. Mögé kell feszíteni egy másik vásznat és viasz segítségével rögzíteni az eredeti hátához. Aztán a szétszabdalt darabokat kell szálanként összeilleszteni, utána lehet majd az illesztéseket kipótolni festékkel. A pótlás előtt azonban el kell távolítani a ráfújt piros festéket. Úgy látom, az egy akril festék, ennek más az oldószere, mint amivel eredetileg festették a képet. Valószínűleg finoman le lehet szedni róla, bár nem könnyű, nagyon aprólékos munka lesz
– tette hozzá.
ITT érheti el a teljes írást.
Magyar Nemzet