Göre Gábor bíró úr a 19. század végének és a 20. század első felének legsikerültebb humoros figurája, aki 1892. június 6-án született meg Gárdonyi tollából. Göréék társaságának sajátos látásmódja, különösen az általuk beszélt tájnyelv igen szemléletes voltában jelentősen fokozza a komikus hatást. Öt film is készült róluk a háború előtt, de sajnos ezek egy kivételével – Göre Gábor visszatér (1940) – megsemmisültek.
Eme különleges könyvben Gárdonyi nagysikerű és feledhetetlen figurája, Göre Gábor újra megjelenik és szót kér. Szerzőjének humoros és elgondolkodtató írásai a vidéki életről, a paraszti világról mai napig megnevettetik és meghökkentik az olvasókat, még most, immár a 21. század elején is. Göre Gábor bíró úr nemzeti irodalmunk pantheonjának egyik kiemelkedő, halhatatlan, a maga korában közkedvelt és megkerülhetetlen alakja.
A vaskos könyv pedig a szerző témával kapcsolatos összes kötetét tartalmazza, valamint még egy különleges Göre szótárt is, amely segíti a régies vagy fonetikusan leírt szavak megértését. Avagy megtudhatjuk, hogy mi fán terem a dignázijom, az élőfánk, a hóstya, vagy mi az a fegyver engödelem, illetőlegesen ki fi borja a hörtsökös embör, hogy az ö. m. a. f. (ögye mög a fene) cirkalmas jelentéséről ne is beszéljünk.
A sorszámozott könyv mindannak ajánlott, aki szeretne jókat kacagni, betekinteni a 19. század végének paraszti életformájába, szemléletmódjába, ízes nép- és tájnyelvébe.