A kulturális és innovációs miniszter a Hamupipőke című családi operettmusical ősbemutatóján beszélt erről az intézményben; Hankó Balázs a családok évadának és a családi operettmusicalnek is fővédnöke, erre Kiss-B. Attila főigazgató kérte fel.
A tárcavezető az előadás előtt kiemelte: az identitás tesz minket magyarrá, és tart meg minket magyarnak. Hozzátette: az operett pontosan ilyen, hiszen ez hungarikummá nyilvánított nemzeti műfajunk. "Ugyan nem mi találtuk ki az operettet, de géniuszainknak, köztük Kálmán Imrének, Lehár Ferencnek, Huszka Jenőnek és Ábrahám Pálnak köszönhetően forradalmasítottuk, mondhatni kisajátítottuk, magyarrá tettük".
Hankó Balázs emlékeztetett arra, hogy nemcsak mi komponáltuk meg a világ legnépszerűbb operettjeit, hanem előadásában is a legjobbak vagyunk.
"Mert az operett olyan mint mi, hiszen szenvedélyesek vagyunk, a végletek népe, senki nem tud úgy sírva vigadni vagy könnyezve nevetni, mint mi tesszük".
Arról is beszélt, hogy az operett az életigenlést is jelenti: a primadonna és a bonviván, a szubrett és a táncos komikus szerelme beteljesül, mi pedig dudorásszuk ezeket a fülbemászó dallamokat.
Mint elhangzott, a Budapesti Operettszínház tavaly egy új operettforradalmat hirdetve ünnepelte fennállása századik évfordulóját. "Ennek első csodás operettje az Orfeum Mágusa volt, amely visszarepített minket az intézmény eredetéhez, a magyar operett születéséhez".
A mostani ősbemutató a világ legismertebb meséjéből készült Hamupipőke című családi operettmusical. Hankó Balázs szerint ha már korábban az operettet kisajátítottuk, az operettszínház most arra készül, hogy tegyük magyarrá a musicalt. "A családi operettmusical a 31. családpolitikai intézkedésünk" - mondta.
A Hamupipőke című operettmusical Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes drámaíró műve.
A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila, a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái, az előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette.
Pejtsik Péter zeneszerző korábban sajtótájékoztatón elmondta: a Hamupipőkében az operaáriák mellett csángó népzene és musicaldalok is hallhatók. A szimfonikus zenekar hangzásvilágát használták, amely átjárást enged a klasszikus zenétől a modern zenén át a népzenéig.
A Hamupipőke családi operettmusicalben sokféle mesevilág jelenik meg a népmeséktől a tündérvilágig, a darabban erőteljesen jelen van a csángó folklór is.
Fotó: Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszédet mond Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes drámaíró Hamupipőke című musicaljének ősbemutatóján a Budapesti Operettszínházban 2024. November 17-én. MTI/Hegedüs Róbert