Erdős László kutatási területe a matematikai fizika és a valószínűségszámítás. 2017-ben Horng-Tzer Yauval együtt megkapta az Amerikai Matematikai Társulat (AMS) Leonard Eisenbud-díját a matematika és a fizika területén a Wigner-féle véletlen mátrixok sajátérték-statisztikái univerzalitási tulajdonságainak igazolása terén elért, áttörést hozó eredményeiért. Az 1950-es évekből származó elmélet bizonyításával megteremtette a nagyon eltérő természettudományi és technikai kérdések feldolgozásának matematikai alapjait.
A kvantumstatisztikus fizika számos egyenletének (mint a lineáris és nem-lineáris Schrödinger-egyenlet, a Hartree-, a Gross-Pitaevsky-egyenlet) igazolásában és tulajdonságaik megértésében ért el kiemelkedő eredményeket.
Erdős László 1990-ben szerzett matematikusdiplomát az ELTE-n, majd PhD-fokozatot a Princeton Egyetemen. 2013 óta dolgozik az Osztrák Tudományos és Technológiai Intézetben (IST) Klosterneuburgban, az Erdős Group vezetője.
2015-ben az Osztrák Tudományos Akadémia levelező tagja, valamint az Academia Europaea tagja lett. 2016 májusában az MTA külső tagjává választották.
Arndt kísérleti úton tárta fel a kvantum-nanofizika területén, hogyan lehet nagyon intenzív mérési módszerré fejleszteni az anyaghullámok interferometriáját. 2004 óta a Bécsi Egyetem kvantum-nanofizika professzora.
A filozófia és történelem területét elismerő Wilhelm Hartel-díjat Deborah Klimburg-Salter történész, az élettudományok területén dolgozó fiatal kutatókat díjazó Elisabeth Lutz-díjat Karoline Kollmann biológus kapta.
A kép forrása: MTA
MTI