Szász Júlia, a Nemzeti Színház színművésze 1994-ben született Budapesten. Szigetszentmiklóson érettségizett 2014-ben, majd 2015-ig színészképzés szakon tanult a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnáziumban. 2020-ban a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karán prózai színész szakon szerzett diplomát Cserhalmi György tanítványaként.
A színésznő fiatal kora ellenére komoly szakmai tapasztalatokkal rendelkezik filmes területen is
A tv-nézők először A tanár című drámasorozatban láthatták, amely produkció 2018 és 2020 között volt műsoron, majd 2020-ban A Bátrak földje című kosztümös teleregényben alakította Rokoczay Annát. 2019-ben szerepelt a Seveled romantikus filmvígjátékban, 2022-ben A besúgó című televíziós sorozatban alakította Szabó Katát.
Másától Júliáig
Színházi szerepei közül a legkorábbi Mása volt Csehov Három nővérében 2016-ban, a Székesfehérvári Vörösmarty Színházban, majd játszott a Karamazov fivérekben a Spirit Színházban 2019-ben.
További jelentős szerepei már a Nemzeti Színházhoz köthetők. Korábban már játszotta Iluskát a János vitézben, Ányát a Meggyeskertben, Mirandát A viharban, Julit a Vadászatban, Böskét, Mariskát, Lenkét és Marist a Forró mezőkben, Francát a Rocco és fivéreiben.
A Nemzeti Színház jelenleg is műsoron lévő darabjai közül a Bánk Bánban Bendeleiben Izidorát, a türingiai leányt, a Don Juanban Donna Elvirát, A kaukázusi krétakörben Natellát, a kormányzó feleségét, A kertész kutyája című darabban Dorotea társalkodónőt, A mester és Margaritában Margaritát, a Rómeó és Júliában Júliát, a Leánder és lensziromban Csibecsőrt, a Körhintában Marit, a János vitézben Iluskát alakítja, és játszik a Woyzeckben is.
Szász Júliát felépülését követően újabb, komoly szakmai kihívás várja, hisz a Nemzeti Színház 2024-ben bemutatandó Kurázsi mama és gyermekei című darabjában Kattrin szerepét osztották rá.
Az Üvegtigris színészéről kevesen tudják, hogy Machbeth-et is játszott
Horváth Lajos Ottó Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész Zircen született 1963-ban. Színészi pályája 1989-ben kezdődött a Nemzeti Színház Stúdiójában.
1989-ben Szolnokra szerződött, majd 1991-től szabadfoglalkozású volt 1998-ig, amikor a Győri Nemzeti Színház színésze lett 2001-ig. Egy évig ismét a szolnoki társulat tagja volt, majd újabb egy évet szabadfoglalkozásúként játszott. A Budapesti Kamaraszínházba 2005-ben szerződött, Debrecenben hét évet töltött 2006-tól. 2013-ban lett a Nemzeti Színház színésze.
Eddigi gazdag színészi pályafutása alatt számtalan színházi darabban játszott. Ezek közül néhány a teljesség igénye nélkül:
Shakespeare: Ahogy tetszik; Wyspianski: Novemberi éj; Gorkij: Jegor Bulicsov; Somerset Maugham: Imádok férjhez menni (szolnoki Szigligeti Színház); Rostand: Cyrano de Bergerac; Dosztojevszkij - Kapás Dezső: Bűn és bűnhődés; Arthur Miller: Az ügynök halála; Bulgakov - Nagy András: A mester és Margarita; Goldoni: Mirandolina; Csehov: Három nővér (Győri Nemzeti Színház), Shakespeare: Macbeth; Thury Zoltán: Katonák; Csehov – Kiss Csaba: De mi lett a nővel? (Győri Nemzeti Színház, Padlásszínház), Fierstein: Kakukktojás; Gábor Andor: Ciklámen (Karinthy Színház, Budapest), Shakespeare: Hamlet, dán királyfi; Webster: Amalfi hercegnő (Miskolci Nemzeti Színház), Marivaux: A lovag, avagy úgy itt hagylak benneteket, mint Szent Pál az oláhokat; Lope deVega: Furfangosok (Regényesek Társulat, Szentendre, Dunaparti Művelődési Ház ), Jahnn: III. Richárd megkoronázása (Szegedi Szabadtéri Játékok, Szegedi Zsinagóga), Kiss Csaba: Shakespeare király drámák, avagy, ritkán hagyja el dögben rakott sejtjét a méh (Bárka Színház, Győri Padlásszínház), Cain - Kiss Csaba: A postás mindig kétszer csenget (Thália Színház Budapest, Thália Stúdió), Shakespeare: Vízkereszt (József Attila Színház, Budapest), O'Neill: Amerikai Elektra (Budapesti Kamaraszínház), Füst Milán - Galambos Péter - Faragó Zsuzsa: A feleségem története (Jászai Mari Színház, Tatabánya).
A Nemzeti Színház megbecsült művészeként a jelenleg is műsoron lévő darabokban a következő szerepeket játssza:
LeeWei Kaplan a Rex című előadásban, Capulet a Rómeó és Júliában, Petrus A kassai polgárokban, gróf Teleki Pál a Tizenhárom almafában, Barakiás a Caligula helytartójában, Dobó István az Egri csillagokban, Pilátus a Csíksomlyói passióban és Lázár a Vitéz lélekben, illetve szereplője az Agón című előadásnak is.
Video Blues és Viharsarok
Filmes, televíziós alakításaival is maradandót alkotott, Játszott a Video Blues (1992), az Anyád! A szúnyogok (2000), az Üvegtigris (2001), a Szép napok (2002), az Üvegtigris 2. (2006), a Liberté '56 (2007), az Üvegtigris 3. (2010), a Matula kalandpark (2011) és a Viharsarok (2013) című filmben.
A televíziós produkciók közül ott találhatjuk a nevét a Holnapra a világ (1990), a Kisváros (1994), a Szigetvári vértanúk (1996), a Mert szabad vagyok (2001), a Milleniumi mesék (2001), a Kivilágos kivirradtig (2005), a Méhek tánca (2007), a Hajónapló (2010) és a Marslakók (2011) című produkciók stáblistáján.
Horváth Lajos Ottó munkabírása legendás, nemrég egyszerre hat darabba ugrott be megbetegedett kollégája helyett.
Mindenhol megbecsülték
Kiemelkedő színészi teljesítményéért 2023-ban Magyarország kiváló művészévé, 2019-ben a Pécsi Országos Színházi Találkozó Legjobb férfi főszereplőjévé, 2016-ban Magyarország érdemes művészévé választották. 2015-ben a Pécsi Országos Színházi Találkozó Legjobb férfialakítása címet nyerte el, 2006-ban a Vox filmmagazin Az év színészévé választotta. 1999-ben kapta meg az egyik legrangosabb magyar színművészeti kitüntetést, a Jászai Mari-díjat.
Borítókép: A Nemzeti Színház Rómeó és Júlia című előadásának egy jelenete (Forrás: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház)
Forrás: Magyar Nemzet