Az újítások mellett természetesen hagyományos mézeskalácsok és más édességek is kaphatók a Debreceni Mézeskalács Fesztiválon. Az egyik kiállító azt mondja, a tükrös szívek egyre keresettebbek, bár még mindig nem annyira, mint 30-40 évvel ezelőtt.
„Szüleimtől, nagyszüleimtől hallottam, hogy a fiatalok nagy szeretettel vásárolták egymásnak a szíveket, volt egy pici kis hullámvölgy a szívek terén, és most mintha megint pár éve egy picikét jönne vissza a divatba, és a legények, a fiúk vásárolnának szívet a párjuknak” – mondta Radics Zoltán mézeskalács-készítő.
A finom, puha mézeskalácshoz tojás, liszt, és legfőképp jó minőségű méz kell. Na és persze egy recept. Ezt azonban titokként őrzik a mesterek: „Na ez a titok, mert olyan recepttel kell dolgozni, hogy ilyen mézes legyen” – mondta Buglyó Ilona.
A látogatók a Déri Múzeumban nyílt kiállításon a debreceni mézeskalácsosok történetét is megismerhetik. A városban 1713-ban hozták létre az első céhet, és a mesterséget még most is többen űzik Debrecenben.
„A debreceni mézeskalácsosok termékei közül a legjellemzőbb a debreceni tányér volt, amelyet »debreceniként« is emlegettek a környéken. A debreceni tányérok közepén szinte mindig megjelenik címerábrázolás, nagyon gyakran felirat is van benne, a város neve” – mondta Magyari Márta muzeológus.
A nagy sikerű rendezvényen nemcsak mézeskalácsot, hanem mézet is kóstolhattak az érdeklődők. A Debreceni Mézeskalács Fesztivált immár 7. alkalommal rendezték meg.