Robot, amely magától, a lakást feltérképezve porszívózik: ez és az ehhez hasonló intelligens eszközök a legnépszerűbbek a Budapesti Gazdasági Egyetemen, ahol a látogatók megismerhetik a robotika újdonságait.
„A BGE külker karának Kibergazdaság Kiválósági Központja arra vállalkozott az idei Kutatók Éjszakája program keretében, hogy a jelenleg most már széles körben tapasztalható technológiai változásokat, amelyeket sokan már negyedik ipari forradalomnak neveznek, hogy ezekről beszéljünk, ezeket egy kicsit közelebb hozzák a hallgatókhoz, érdeklődőknek” – magyarázta Csonka László, a BGE tudományos főmunkatársa.
Ha több százezer forintos takarítórobotokat nem is, az egyszerűbbeket bárki összeszerelheti egy tanfolyam után, ami Robotépítők Országos Egyesületénél elvégezhető.
„Ezek a robotok többnyire egyszerűek, mármint amiket idehoztunk. Ezek belépő szintű robotok, amelyeket a tanfolyamainkon össze lehet állítani. A Robotépítők Országos Egyesületének a célja az, hogy a hétköznapok emberéhez közel hozza a robotika világát. Ez ugyanis egyre inkább az életünk, a hétköznapjaink része lesz, és ez már egy megfizethető, szelesebb körben is elérhető, és bárki számára megtanulható technikáról van szó” – emelte ki Knoll Kristóf, a Robotépítők Országos Egyesületének tagja.
A szegedi lézeres kutatóközpontban éjszakai túrával, alkatrész-simogatóval és gyereksarokkal is várják az érdeklődőket. Az este folyamán bárki belebújhat a kutatók ruhájába, a bátrak pedig a tudásukat is tesztelhetik. A vákuumcsoport interaktív bemutatóval várja este 11 óráig a látogatókat. A légmentes környezet fontos a kísérletekhez, enélkül a lézersugár szétfolyna a levegőben.
„Kiállítottunk itt az ELI-nek egy teszt vákuumállomását, ami nagyvákuum-állomás, ez azt jelenti, hogy benne a vákuum tíz mínusz hat, mínusz hét. Tehát nem méretileg nagy, hanem a vákuum szintje, így nevezik. Ilyen berendezések találhatók majd az egész A épületben, körülbelül száz darab vákuumkamra. Mindegyik hasonló technológiával épül föl, és itt a vákuum-diagnosztika eszközeit mutatjuk be: a lyukkeresést, illetve a maradékgáz-analizálást, amiből lehet következtetni, hogy esetleg a kamra lyukas, koszos, esetleg nincs eléggé kifűtve, vagy sok benne a víz” – magyarázta Mohácsi Árpád, az ELI-ALPS Vákuumtechnológiai Csoport vezetője.
A Kutatók Éjszakáján idén több, mint kétszáz helyszínen mintegy 2600 program várja az érdeklődőket pénteken és szombaton.