A múlt századra nyúlik vissza a magyarországi arborétumok létrehozása. A gazdagabb nemeseknek lehetőségük volt arra, hogy nyugat-európai útjaik során szebbnél szebb parkokat, kastélyok kertjeit és nemzeti parkokat csodálhassanak meg. Közéjük tartozott gróf Ambrózy-Migazzi István is, akinek életcélja az „örökké zöldellő kert” létrehozása volt. Tanulmányozta az örökzöld fák és cserjék életfeltételeit, és azok ismeretében úgy társította ezeket a növényeket, hogy azok egymás életben maradását segítsék. Első arborétumát a Nyitra melletti Malonyán létesítette. Sikereinek híre Európa határain túlra is eljutott. Az első világháború után elvesztette birtokát, így kénytelen volt a Vas megyei Tanakajdra költözni. Ott elhatározta, hogy az elvett kísérleti arborétuma után itt a megyében valósítja meg igazi mesterművét. A Kám község határában lévő Jelihálásnak nevezett területet vásárolta meg, amelyet ekkor legeltetésre használtak.
Száznál is több faj
A hetvenes évektől neves erdészek és botanikusok egész sora dolgozott az arborétum megmentésén és fejlesztésén, amelynek eredményeképpen napjainkra a fenyőfélék száma meghaladja az ötvenet. A nyírgyűjtemény 39 különböző fajtáján kívül számos lombhullató és örökzöld fa és cserje található itt. Lágyszárú hagymás, hagymagumós és gyöktörzses növények 100-nál több faja is látható. A tájkörzetek mutatják be Kína, Japán, Amerika, a Kaukázus és a Balkán, hazánk földrajzi szélességével és domborzatával megegyező területeinek erdőtársulásait. Sétautak, esőházak épültek, padokat és útbaigazító táblákat helyeztek ki a megfelelő tájékozódás érdekében.
Májusban különleges színpompában csodálhatjuk meg a 74 hektáros kertet. Ilyenkor nyílnak a több méteres, különböző színben pompázó rododendronok. A babakocsis anyukáktól kezdve a bottal járó idős nénikig mindenki boldogan rója a kilométereket a jó levegőjű, madárcsicsergéstől hangos, de egyben megnyugtató környezetben.