A megnyitóra Budapestre utazott a Real Madrid nemzetközi igazgatója, Emilio Butragueno is, aki szerint a királyi gárda hálás a múzeum létrehozásáért. Orbán Viktor miniszterelnök szerint pedig ők komolyan vették, amit két fröccs és ultiparti között Puskás Ferencnek ígértek, és a mai nappal tekinthető befejezettnek az öt éve átadott Puskás Aréna.
Az évszázad mérkőzéseként híresült el az 1953. november 25-én, a londoni Wembley Stadionban lejátszott meccs az angol futballválogatott és a legendás Aranycsapat között. Ki ne tudná, hogy a Puskás Ferenc nevével fémjelzett magyar válogatott győzött 6:3 arányban. Történelmi jelentőségű siker volt ez, hiszen az angol futball addigi 90 éve alatt először fordult elő, hogy egy kontinensről érkezett válogatott saját otthonában győzze le Angliát. A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) a legendás győzelem évfordulóján, minden évben november 25-én ünnepli a magyar labdarúgás napját. Idén erre a jelentőségteljes napra időzítették a Puskás Múzeum megnyitóját.
Orbán Viktor miniszterelnök onnan indította beszédét, hogy amikor másfél évtizede hozzáfogtak, hogy újjáépítsék a magyar labdarúgást, a világ kedvenc sportága itthon romokban hevert.
– Szinte hihetetlen, hogy abban, amiben egykoron a világ legjobbjai voltunk, fél évszázad alatt csaknem teljesen eltűntünk a térképről. Pedig így történt – emlékeztetett Orbán Viktor. – A vasfüggöny mögé zárt, elszigetelt, erőszakosan államosított, korábban virágzó futballélet szép lassan hozzászürkült a kommunisták egyhangú világához.
Orbán Viktor felelevenítette, hogy az ezredforduló környékére milyen mélyre zuhant a magyar futball.
– A mélyponton volt, hogy néhány száz ember látogatott ki válogatott meccsre és a tv sem közvetített, innen mára eljutottunk oda, hogy órák alatt fogynak el a jegyek a 60 ezres Puskás Arénába. Nagy utat tettünk meg. A régi Népstadion a hanyatlás jelképe volt, a Puskás Aréna az újjáépülés szimbóluma – jelentette ki.
Orbán Viktor: A mai naptól tekinthető befejezettnek a Puskás Aréna
Puskás Ferencről elmondta, hogy minden tízesek példaképe, a gól szinonimája. – Czibor Zoltán mondta róla, hogy az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett – mesélte Orbán Viktor, aki egy személyes emlékét is megosztotta Puskás Ferencről.
– Ő is járta az országot, aggódott a magyar labdarúgásért, már a kilencvenes években előre látta, hogy szeretett sportága válsága tovább mélyül. Mi komolyan vettük, amit két fröccs és ultiparti között megígértünk neki, hogy dolgozunk a magyar futballért.
Ezt követően Orbán Viktor szemléltette, hogy az igazolt futballisták száma az ezredfordulón százezer alá csökkent, és többségében az öregfiúk korosztályban voltak labdarúgók, ezzel szemben mára megháromszorozódott a játékosok száma, és a csaknem 300 ezer focista többsége utánpótláskorú.
Hozzátette, hogy kétezer falusi pályát újítottak fel, megújult az első- és másodosztályú klubok otthona. Újra állandó a magyar csapatok jelenléte az európai kupák főtábláján, futball-Eb-re 44 év után jutottunk ki 2016-ban, és azóta újra és újra, megint van meghatározó magyar a világ egyik legjobb klubjában Szoboszlai Dominik személyében.
– Egy nagy, régi, kínzó adósságunk még volt – hangsúlyozta Orbán Viktor. – A Puskás Arénát a mai napig nem nyilváníthattuk befejezettnek a 2019-es átadása óta. Tartoztunk a világnak és saját magunknak, elsősorban persze Öcsi bácsinak és a zseniális csapattársainak azzal, hogy méltó emléket állítunk nekik. A Puskás Múzeum ezt a feladatot teljesíti.
A teljes írást ITT érheti el.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Magyar Nemzet