Saját oktatási rendszert dolgoztak ki a szövetségek. Házon belül, nemzetközileg akkreditált tanfolyamokon képzik az edzőket. A labdarúgásban már évek óta, a többi csapatsportágban – igaz, más szisztéma szerint, de – egy-két éve egyéni tanmenet alapján oktatják a trénereket. A labdarúgásban most új elvek mentén építik fel az edzőképzést. A legradikálisabb változások az utánpótlásedzők kiválasztásánál és képzésénél tapasztalhatók.
– Igyekszünk nagyobb hangsúlyt fektetni a kiválasztásra. Megtalálni azokat az embereket, akik megfelelő pedagógiai vénával és megfelelő kommunikációs készségekkel rendelkeznek ahhoz, hogy jó edzőkké válhassanak – mondta a Stoppernek Szalai László, az MLSZ edzőképző központjának igazgatója.
Nem csak a futballban, a kézilabdában is az európai szövetség iránymutatásai szerint tanítják az edzőket. Az EHF oktatási rendszerével összehangolva egy saját, akkreditált tanfolyamot indított a hazai szövetség. „Egy kétéves tanfolyam elvégzését követően válhat valaki szakedzővé, ami azt jelenti, hogy a magyar első osztályban bármelyik csapatnál – férfi és női csapatnál, válogatott kereteknél – végezhet munkát, valamint az Európai Kézilabda-szövetség 49 tagországában mindenhol elfogadják legmagasabb végzettségnek az itt szerzett papírt” – magyarázta Juhász István, a Magyar Kézilabda Szövetség szakmai igazgatója.
A vízilabda kilenc olimpiai bajnoki címmel a legeredményesebb csapatsport Magyarországon. Az eredmények és a sportág népszerűsége ellenére a pólóban is saját képzési rendszert indítanak. „Mi négy félév alatt oktatjuk a vízilabdázás alapjait, természetesen utána haladunk előre a taktikai részek felé. 48 hallgatónk van, tehát meglepően sokan jelentkeztek, olyan értelemben vegyes a társaság, hogy még olimpiai bajnokok is vannak a hallgatók között, olyan is akad, aki már a Testnevelési Főiskolán a szakedzői képesítést megszerezte, de úgy érzi, hogy itt még kaphat valami pluszt” – mondta Kásás Zoltán, az MVLSZ edzőképzés vezetője.
A jégkorongban a legnagyobb magyar sikerek külföldi edzőkhöz köthetők, de a társaságiadó-kedvezménynek köszönhetően a magyar trénerek képzésére többet fordíthatnak a jövőben.
További részletek a 21.30-kor kezdődő Stopperben. A műsorból az is kiderül, miért szeretnének külföldi szövetségi kapitányt a labdarúgásban és mi a véleménye a szakmának a külföldi kézilabdaedzőkről.