A labdarúgók mentális felkészítését hiányolja Magyarországon Gellei Imre. A volt szövetségi kapitány komoly hiányosságokat lát a magyar utánpótlás-nevelésben, elmondása szerint a magyar labdarúgók eredménytelenségének egyik oka, hogy a játékosok félnek a hibától. „Idegesek vagyunk, feszültek vagyunk, nagyon sokszor éreztem azt, hogy a játékosaim csak eredményben gondolkodnak. Mintha nagyobb lenne a vereségtől való félelem a lelkükben, mint a győzelembe vetett hit. És ezt megint csak a gyerekkorban lehet elsajátítani” – fogalmazott Gellei Imre.
Csank János viszont azt mondja, a mentális problémák megoldása a játékosok feladata. „Én mindig azt szoktam mondani, bár kicsit vulgáris, ha valaki meccs közben elbizonytalanodik, akkor nyúljon be a lába közé, és rájön, hogy férfi, mert valahol ez egy ilyen játék” – mondta Csank János.
„Amikor én futballoztam, előtte Nyilasi, Törőcsik éra volt. Előtte Öcsi bácsiék. El fog telni tíz év, és majd jönnek, hogy »Ejj, ez a Devecseri milyen jó futballista volt! De jó kis játékos volt!«”. – Urbán Flórián szerint alapvető hiba, hogy minden generáció az elmúlt korszakok nosztalgiájából szeretne megélni. A negyvenszeres válogatott védő azt mondja, az utánpótlásképzés reformja segíthet a magyar focin. „Mi fordítva ülünk a lovon. Tizenkét-tizenhárom éves gyerekeknél verik a mellüket, hogy megnyertem a bajnokságot. Kit érdekel?! A gyerek nem tud tizenhárom évesen fejelni, nem tud jobbal rúgni, ballal rúgni. De az edző nagyon jó, mert nyert bajnokságot. Emberfogással játszik, és a gyereket nem tanítja meg arra, amire kéne” – véli az egykori válogatott
A hazai edzőképzés irányítója, az MLSZ edzőképző központjának vezetője Szalai László is sürgős feladatnak tartja az utánpótlásképzés reformját, illetve szorgalmazza az egységes, magyar futballstílus kialakítását és oktatását.
A témáról bővebben hétfő este 21.30-tól a Stopperben.