"Nem lehet Ukrajnáról dönteni Ukrajna nélkül. Nem lehet Európáról dönteni Európa nélkül" - hangsúlyozta. "Ha kizárnak minket a saját jövőnkről folytatott tárgyalásokról, akkor minden odavész" - fűzte hozzá. Egyértelművé tette ugyanakkor, hogy igenis az a célja, hogy 2025-ben létrejöjjön a béke. Arra kérte az európai országokat, hogy képviseljenek összehangolt és egységes külpolitikát, hogy "a háború befejezése legyen az első közös sikerünk". Azt mondta ,"veszélyes" lenne, ha Donald Trump amerikai elnök előbb találkozna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, mint vele.
Zelenszkij világossá tette, nem hajlandó kizárni, hogy Ukrajna egyszer a NATO tagja legyen.
Az ukrán elnök egyúttal felszólította az európai országokat, hogy a saját érdekükben cselekedjenek, és szerinte eljött az idő az "európai fegyveres erők" felállítására. Úgy vélte: a háromévnyi teljes körű háború megmutatta, hogy megvannak az alapjai az egységes európai haderőnek. Kifejtette, hogy ezzel nem a NATO-t szeretné lecserélni, hanem azt szeretné, hogy Európa Amerikával egyenlő mértékben járuljon hozzá ehhez a partnerséghez.
"Mostantól minden másként lesz, és ehhez Európának alkalmazkodnia kell. Hiszek Európában, és arra kérem önöket, hogy a saját érdekükben cselekedjenek" - mondta az ukrán elnök.
"Pár nappal ezelőtt Trump elnök beszámolt nekem a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetésről. Egyetlen egyszer sem említette, hogy Amerikának szüksége lenne Európára a tárgyalóasztalnál. Ez szerintem beszédes" - fejtette ki Zelenszkij. "Elmúltak azok az idők, amikor Amerika pusztán azért támogatta Európát, mert így volt szokás" - folytatta az ukrán államfő.
Zelenszkij ismét Oroszországot vádolta meg azzal, hogy pénteken dróncsapást mért a csernobili atomerőművet védő szarkofágra, ami szerinte azt bizonyítja, hogy Oroszország nem akar békét, és nem készül a párbeszédre. Hozzátette azt is, hogy az ukrán hírszerzés információi szerint Moszkva a nyáron csapatokat küldhet Fehéroroszországba, amit hadgyakorlatnak fognak álcázni, ahogyan 3 évvel ezelőtt is, amikor a háború elkezdődött. Azt mondta, nem tudják, ki ellen irányulhat a fehéroroszországi csapatösszevonás, de Fehéroroszország három NATO-tagállammal is határos, és Minszk az orosz katonai műveletek fontos pillére.
Az ukrán elnök szerint Vlagyimir Putyin nem tud valós biztonsági garanciákat nyújtani, "nemcsak azért, mert hazug, hanem azért is, mert Oroszország jelenlegi állapotában szüksége van a háborúra, hogy megtartsa a hatalmat".
Friedrich Merz, a konzervatív, ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje is felszólalt a konferencián, és egyértelművé tette, hogy Ukrajna esetleges tagságáról a NATO-szövetségeseknek közösen kell határozniuk.
"A legutóbbi NATO-csúcs óta konszenzus van a NATO-ban, hogy Ukrajnának meg kell adni a tagság perspektíváját. Ha ezt meg akarjuk változtatni, akkor azt közösen kell megtennünk" - szögezte le.
A konzervatív politikus elmondta: nem tud egyetérteni azzal, ha valaki már a Moszkvával folytatandó tárgyalások előtt elvetné Ukrajna potenciális NATO-tagságát.
MTI