Az Egyesült Államok nagyjából 30 nagyvárosban játszódtak le hasonló jelenetek. A sok helyen kővel megdobált rendőrök könnygázzal, paprikaspray-vel vagy gumilövedékekkel védték meg magukat.
Volt ahol rendőrautókat is felgyújtottak a demonstrálók.
Minnesota állam legnagyobb városában, Minneapolisban, ahol tüntetéssorozat kezdődött, a kijárási tilalom ellenére folytatódtak a demonstrációk.
A városban olyan súlyos a helyzet, hogy a második világháború óta először be kellett vetni Minnesota állam Nemzeti Gárdáját, az amerikai haderő tartalékosainak helyi alakulatát.
A zavargások miatt több városban átmenetileg megszűnt a közrend. A zavaros helyzetet kihasználva sokfelé boltokat fosztogattak. A rendőrök ezért az erőszakos tüntetőkön kívül a lopáson ért embereket is igyekeztek begyűjteni.
Az erőszakhullámot egy afro-amerikai férfi, a 46 éves George Floyd halála váltotta ki. A pénzhamisítás miatt elfogott férfi az ellene fellépő rendőr brutalitása miatt vesztette életét.
A kedélyeket az sem csillapította le, hogy a gyilkossággal vádolt 44 éves rendőr hamarosan bíróság elé áll, társait pedig elbocsátották.
Donald Trump amerikai elnök a zavargásokká fajult megmozdulások beszüntetésére, gyűlölködés helyett megbékélésre szólított fel - egyelőre sikertelenül.
Az elnök hangsúlyozta, hogy igazságszolgáltatásra van szükség, nem káoszra. Floyd halála súlyos tragédia, de szerinte éppen az elhunyt férfi emlékét gyalázzák meg a lázongók, a fosztogatók és az anarchisták.
Hír TV