Nem csitul a népharag Bolíviában. A hét második felében ismét tízezrek vonultak utcára La Pazban, hogy az államfő személye ellen tiltakozzanak.
A demonstrálók kitartanak amellett, hogy Evo Morales elcsalta a múlt vasárnapi elnökválasztást, és törvénytelen eszközökhöz nyúlt, hogy megkezdje negyedik ciklusát.
A dühös tüntetők szavazatszámláló irodákat gyújtottak fel, boltokba törtek be, és többször is összecsaptak a rohamrendőrökkel. A zavargásokban százak sebesültek meg. Az államfő szerint politikai ellenlábasai erőszakkal próbálják eltávolítani a hatalomból.
"Nyilvánvaló, hogy puccsot akarnak végrehajtani országunkban. Üzenem Bolívia népének, nem fogom hagyni, hogy a nemzetközi szinten szerveződött államcsíny elérje célját"
- szögezte le Evo Morales.
Az államfő jobboldali kihívója, Carlos Mesa (Kárlosz Mesza) a hivatalos eredmények szerint 9 és fél százalékkal kapott kevesebb voksot, mint Morales. Amennyiben ez a szavazatok teljes feldolgozása után is így marad, második választási fordulót kell tartani a dél-amerikai országban december közepén.
A Bolíviával szomszédos Chile is forrong. Az elnök- és kormányellenes tüntetéshullámnak több halálos áldozata van.
Az országban a metrójegyek áremelése és a tervezett megszorítások miatt kezdődtek a demonstrációk. A tiltakozóakciók a főváros mellett más településekre is átterjedtek.
Radikálisok egy csoportja tüzes barikádokat állított fel a rendőrökkel szemben, és kövekkel, illetve Molotov-koktélokkal dobálták meg a rendőröket, akik válaszul könnygázt és vízágyút vetettek be.
Santiago de Chilében az államfő menesztése és a kormány leváltása mellett már azt is követelték a tüntetők, hogy javítsanak az oktatás és az egészségügy színvonalán.
Az erőszak megelőzése érdekében egyes településeken éjszakai kijárási tilalom van érvényben, de ezt nem tartja be a lakosság.
Az október eleje óta tartó megmozdulások során mintegy 5000 embert tartóztattak le és 200-an sérültek meg. Legkevesebb 20 ezer katona és rendőr próbálja megfékezni a demonstrálókat.
HírTV