Készültség az ukrán határokon. Ukrajna tíz megyéjében szerda óta van érvényben a hadiállapot 30 napra. Az államfő az ország északi részén tekintette meg a helyzetet. A hadsereg a vasárnapi tengeri incidens után szárazföldön is orosz agressziótól tart.
„Biztosítani kell a hatékony kiképzést, hogy amikor szükség van rá, képesek legyünk felülkerekedni az ellenségen, és nagy árat fizethessen azért, mert megtámadták Ukrajna területét” – jelentette ki Petro Porosenko.
A legnagyobb mozgósítás ezért természetesen a határőrizeti egységeknél van. „Jelen pillanatban az ukrán határőrség minden egysége készültségben van a keleti országrészben. A legfontosabb feladatunk, hogy az Orosz Föderációval közös határunkon növeljük a tartalékosaink és a szolgálatban lévő katonáinknak számát” – mondta Oksana Ivanets, a kelet-ukrán régió határőrségének helyettes vezetője.
Az orosz-ukrán határszakaszon a készültség ellenére nincs fennakadás. „Én is pánikba estem, mint mindenki más. Féltem, hogy a határt le fogják zárni. De akivel csak beszéltem, mindenki azt mondta, hogy egyelőre nem zárják le, minden a szokott módon működik” – mondta egy kamionsofőr, aki Oroszország felé indult el.
Közben Szimferopolban a három elfoglalt ukrán hadihajó teljes legénységét elítélték kéthavi elzárásra tiltott határátlépésért. Először csak kilenc katona ellen hoztak ilyen ítéletet, ezt terjesztették ki mind a 24 tengerészre. Ukrajna továbbra is azt állítja, nem szegett meg megállapodást, a három hajó jogszerűen használhatta volna a Kercs-szorost orosz engedély nélkül is.
Az amerikai külügyminiszter szerint pedig Oroszország szegi meg az adott szót. Ahogy Ukrajna, úgy James Mattis is egy 2003-as orosz-ukrán egyezményre hivatkozott, ami szerint mindkét ország közösen használhatja a szorost az Azovi-tenger felé, ahol 2 ukrán kikötő is található.
„Ez a nemzetközi jog teljesen nyilvánvaló megsértésének számít. Az ukrán tengerészek ellen indokolatlanul használtak erőszakot. A hagyományos eljárás teljes semmibe vétele történt ez esetben. És ha belegondolunk, hogy létezik egy egyezmény a két ország között, akkor a történtek azt mondják, Oroszország szavára nem lehet adni” – jelentette ki James Mattis Washingtonban.
„Szerintem ezzel Washington teljesen egyértelműen bátorítani és ösztönözni akarja a kijevi rezsim provokációit. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég azt mondta, nagyon sok jel mutatja, hogy Washington és néhány más európai állam Ukrajna minden lépéséhez hajlandó asszisztálni” – reagált a washingtoni kijelentésre Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter.
Az orosz elnök szerdán azt mondta: reméli, hogy a G20-as csúcstalálkozón tárgyalhat az amerikai elnökkel annak ellenére, hogy Donald Trump a tengeri incidens miatt le akarta mondani megbeszélését Putyinnal.