A közleményben az amerikai diplomácia vezetője "határozottan elítélte" a hatalomátvételt a nyugat-afrikai országban, s egyben felszólított a letartóztatott kormányzati illetékesek szabadságának és biztonságának garantálására is.
Pompeo hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok mindenfajta erőszakos hatalomátvételt elutasít. Jelezte, hogy az amerikai kormányzat szorgalmazza "a munkát egy alkotmányos kormányzat helyreállítása érdekében". "Minden politikai szereplőt arra szólítunk fel, hogy folytasson békés párbeszédet, tartsa tiszteletben a mali emberek jogait a szólásszabadságra és a békés gyülekezésre, illetve utasítsa el az erőszakot" - fogalmazott az amerikai külügyminiszter.
Maliban az áprilisi parlamenti választások óta feszült a belpolitikai helyzet. Az ellenzék azzal vádolta meg a 2013-ban megválasztott, majd 2018-ban újraválasztott Ibrahim Boubacar Keita elnököt, hogy megfélemlítette az ellenzéket és szavazatokat vásárolt, s így szerzett támogatást a szavazáson. A katonák kedden este vették őrizetbe őt, Boubou Cissé kormányfőt, valamint több minisztert, katonai parancsnokokat. A fővárosból, Bamakóból egy közeli katonai támaszpontra szállították őket.
A katonai hatalomátvételt elítélte az ENSZ, az Európai Unió, az Afrikai Unió és a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) is. Az ECOWAS felfüggesztette Mali szavazati jogát is a testületben. A Malival szomszédos tagországok lezárták közös határaikat, és szerdára a térség államfői tanácskozást hívtak össze. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) szerdán szintén rendkívüli ülést tart az ügyben.
MTI