Elsőként egy kórházat kerestek fel a hétvégén Vuhanban az Egészségügyi Világszervezet szakértői. A WHO munkatársai a helyi hatóságok által rájuk rótt 14 napos kötelező karantén után kezdték kutatni a koronavírus pontos eredetét a kínai nagyvárosban.
Az állategészségügyi, élelmiszerbiztonsági és járványügyi szakemberek, illetve virológusok azért vizsgálódnak az egészségügyi intézményben, mert a Jinyintan klinika volt az egyik, ahol 2019-ben az első fertőzötteket regisztrálták az ázsiai országban.
Bár a világszervezet komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy minél több információt szerezzen a Covid-19-ről, a szakértők úgy vélik, több évi kutatásra, állatokból vett mintákra, génelemzésre és járványtani vizsgálatokra lenne szükség ahhoz, hogy a WHO meg tudja állapítani a kór pontos eredetét.
Az oltóanyagok mellett a korlátozó intézkedésektől várják az országok a járvány terjedésének feltartóztatását. Legutóbb Kanada jelentett be újabb szigorításokat.
Ottawa korlátozta az utazást Mexikóba és a karibi térség országaiba. A hírt az észak-amerikai ország miniszterelnöke jelentette be.
A kormányfő bejelentésére szinte azonnal reagált Mexikó. A latin-amerikai ország idegenforgalmi titkársága arra figyelmeztetett, hogy az utazási korlátozás hosszú távon Kanadának fog nehézségeket okozni.
Algériában, az észak-afrikai országban szintén a vakcináktól várja a koronavírus-járvány terjedésének feltartóztatását.
Már meg is kezdődött az oltási kampány, miután megérkezett az első szállítmány a Szputnyik V orosz vakcinából.
Először az egészségügyi dolgozók, az idősek és a krónikus betegek juthatnak hozzá a vírus elleni szerhez. Idővel pedig az AstraZeneca készítményét is alkalmazhatja Algír.
Algéria mellett számos európai uniós tagállam szintén a brit-svéd gyógyszergyártó cég vakcinájára vár. Sőt, más kontinens országai is jelezték, hogy vásárolnának oltóanyagot a vállalattól.
Ez alól Vietnam sem kivétel. Hanoi elsőként az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett vakcina forgalmazását engedélyezte. A délkelet-ázsiai ország 30 millió dózist már le is kötött a készítményből.
A WHO küldöttsége látogatást tett a vuhani piacon, ahol felfedezték az első Covid-19-fertőzéseket
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) koronavírus-világjárvány eredetét kutató szakértő csoportja vasárnap ellátogatott az azóta bezárt vuhani Huanan piacra, ahonnan az első koronavírus-fertőzötteket jelentették.
A szakértő csoport megerősített biztonsági intézkedések mellett érkezett a Huanan piacra, ahol úttorlaszokat is emeltek a piacot körülvevő magas kék kerítés elé, és a konvoj körülbelül egy órával később távozott. A szakértők nem válaszoltak az újságírók kérdéseire.
A szakértők számára a kéthetes karantén csütörtökön járt le, azóta kórházakat és piacokat látogattak meg, megtekintették Vuhannak a vírus elleni harcáról készült kiállítást is. Az intézkedések között szerepelt a 11 milliós közép-kínai város 76 napos karanténja.
A WHO pénteken közölte, hogy a kutatócsoport tagjai csak a kínai partner által szervezett látogatásokon vehetnek részt, és nem lesz semmilyen a kapcsolatuk a helyi közösség tagjaival az egészségügyi korlátozások miatt.
A csoportnak a helyszínen végzett kéthetes programját nem ismertették részleteiben, és a szigorúan ellenőrzött látogatásról tudósító újságírókat is távol tartják a kutatóktól.
A Huanan Tenger Gyümölcsei Nagybani Piac nyilvános látogatása korlátozott, amióta a tavaly januárjában a piacot bezárták.
Tudósok először azt feltételezték, hogy a vírus a piacon árult élő vadállatokról terjedt el, de ezt később elvetették. A bezárás előtt több száz pult működött itt, ahol húst, tenger gyümölcseit és zöldségeket árultak.
"Nagyon fontos helyszínt látogattunk ma meg" - írta Twitter-üzenetében Peter Daszak, az amerikai Ökoegészségügyi Szövetség zoológusa, a WHO-csapat tagja. "Nagyon tanulságos és fontos csoportunk tagjai számára, hogy megértsük a Coviddal kapcsolatos járványügyi kérdéseket arra vonatkozóan, hogyan kezdett el terjedni a vírus 2019 végén".
A piaccal kapcsolatba hozható első négy rejtélyes tüdőgyulladásos megbetegedés után bezárták a piacot. Szakértők szerint a Huanan piac még mindig szerepet játszik a vírus eredetének követésében, mivel az első fertőzési gócot itt azonosították.
A WHO csapatának - amelynek a tagjai között állatorvostani, virológiai, élelmiszerbiztonsági és járványügyi szakértők egyaránt vannak - látogatása több alkalommal is késlekedett, miközben az Egyesült Államok azzal vádolta meg Kínát, hogy eltitkolta kezdetben a járvány nagyságát.
A hírügynökségek ugyanakkor megállapítják, hogy a vírus eredetére vonatkozó kérdés erősen átpolitizált, egyes kínai diplomaták és médiumok olyan elméletek mögé álltak, amelyek szerint a vírus feltehetően más országokból származik.
A kínai hatóságok igyekszenek kisebbíteni a külföldi kutatók misszióját. "Ez nem vizsgálat" - jelentette ki pénteken Csao Li-csian, a külügyminisztérium egyik szóvivője, aki elutasította, hogy országát okolják a világjárvány miatt.
Egyetlen szakértői látogatás vélhetően nem fogja feltárni a SARS-CoV-2 nevű vírus eredetét. Az egyik elmélet szerint egy vadorzó fertőzhetett meg kereskedőket, akik tovább vitték a vírust Vuhanba. A kínai kormány több teóriát is felállított, az egyik szerint a vírus által fertőzött fagyasztott tengeri gyümölcsök importjával kerülhetett a vírus Kínába, amit a nemzetközi tudósok és hivatalok elutasítottak - írta az AP amerikai hírügynökség.
A kutatócsoport látogatását eredetileg január elejére tűzték ki, de Kína többször is elhalasztotta azt, amivel kiváltotta a WHO főigazgatója nyilvános bírálatát. A főigazgatót Donald Trump akkori amerikai elnök Kína iránti elfogultsággal vádolta - emlékeztetett a Reuters brit hírügynökség.
Az AFP francia hírügynökség emlékeztetett, hogy a vírus eredetére nincsen semmilyen tudományos bizonyíték, és az is lehetséges, hogy nem a vuhani piacról indult ki. Egy vírus olyan fokú mutálódásához ugyanis, hogy erősen virulens legyen, sok időre van szükség. Márpedig a vírus már 2019 decemberében erősen fertőző volt.
Bár Kínában a hivatalos adatok szerint a fertőzöttek száma 90 ezer alatti és a halottaké 4636 volt vasárnap, a SARS-CoV-2 nevű vírus a világban több mint kétmillió ember életét oltotta ki.
Hír TV, MTI