Június 15-től megszüntetik a határátkelők forgalmának járványügyi okokkal indokolt állandó ellenőrzését az Ausztriával, Svájccal, Franciaországgal és Dániával közös szakaszokon, illetve nem ellenőrzik az Olaszországból légi úton érkezőket, június 21-től pedig a Spanyolországból érkező repülőgépek utasainak ellenőrzését is beszüntetik.
A partnerországokkal egyeztetett döntésekkel Németország hozzájárul a belső határok szabad átjárhatóságának helyreállításához az Európai Unióban - emelte ki a miniszter.
Rámutatott, hogy sikerült megfékezni a koronavírus-járványt, és ebben a márciusban bevezetett állandó határellenőrzésnek és a beutazási korlátozásoknak is fontos szerepük volt. Hozzátette: ezek az intézkedések mind igen hatásosak voltak, azonban a veszély nem szűnt meg, és akár fel is erősödhet, ebben az esetben pedig ismét szigorításokat vezethetnek be.
A miniszter aláhúzta, hogy a balkáni migrációs útvonalon mutatkozó "illegális migrációs potenciál" miatt az Ausztriával közös határszakaszon nem szűnik meg a
migrációs, illetve biztonságpolitikai okokból folytatott ellenőrzés. Ezen a szakaszon egyelőre november 12-ig tartják fenn a 2015-ben ideiglenesen visszaállított állandó ellenőrzést.
Kifejtette, hogy az utóbbi időszakban naponta nagyjából száz menedékkérő érkezett Németországba. Azt egyelőre nem tudni, hogy ez a szám miként változhat a vírus elleni védekezés jegyében bevezetett határigazgatási szigorítások visszavonását követően.
Horst Seehofer arról is szólt, hogy a menekültügyi és migrációs politikában a rend és a biztonság mellett az emberségesség, a humanitás is fontos elem, és a járvány enyhülése révén ismét lehetőség nyílik ezen elv érvényesítésére. Németország így a következő időszakban az eddigi 47 után átvesz további 243 beteg kiskorú menedékkérőt Görögországtól, és befogad Olaszországból és Máltáról olyan bevándorlókat, akiket a Földközi-tengeren vettek fel.
Lengyelország szombattól megnyitja határait
A koronavírus-járvány kapcsán hozott hatékony intézkedéseknek köszönhetően a kormány már részben újraélesztette a gazdaságot - mutatott rá a kormányfő, hozzátéve: "most szükség van a kereskedelmi kapcsolatok minél korábbi helyreállítására az EU-val". Morawiecki a döntést azzal is indokolta, hogy csökken a fertőzések száma az uniós tagállamokban.
A kormányfő nem tért ki arra, hogy a határátlépéskor érvényben maradnak-e valamilyen egészségügyi intézkedések. A lengyelországi határzár március eleji elrendelése óta a hazatérő lengyelek számára kéthetes karantén volt kötelező.
A légtér megnyitása kapcsán Morawiecki megjegyezte: a légitársaságoknak "biztosan egy-három hétre lesz szükségük, hogy előkészítsék a járathálózatot". A kormány már kapcsolatban áll a LOT lengyel állami légitársasággal, hogy az "megfelelően megtervezze a szolgáltatásokat" - tette hozzá.
Morawieckival egy időben az Európai Bizottság is közölte: Varsó megerősítette a határzár feloldását.
A visegrádi csoport államai közül múlt héttől a Lengyelországgal délen szomszédos Csehország és Szlovákia állampolgárai utazhatnak korlátozások nélkül egymás országába, valamint Magyarországra és Ausztriába is.
Lengyelországban szerda reggel 13 066 volt az aktív fertőzöttek száma. A betegek közül 13 411-en felgyógyultak, 1 191 ember elhunyt. Mindenekelőtt a sziléziai bányavidéken május elején kialakult, zártkörű járványgóc, és emiatt a bányászok körében elrendelt általános tesztelés miatt még mindig nő a fertőzések száma. Szerda reggelig 5287 bányásznál mutatták ki a vírust, közülük már 1,5 ezren felgyógyultak. A megfertőzött vájárok 98 százaléka tünetmentes.
A lengyel egészségügyi tárca keddi közleménye szerint Lengyelországban az uniós viszonylatban az egyik legalacsonyabb a Covid-19-betegséggel összefüggő halálozások száma, egy millió lakosra 31 ilyen eset jut, ugyanannyi, mint Csehországban. Közben június 8-án Belgiumban ez a mutató 829, az Egyesült Királyságban 598 halálesetet tett ki a közzétett statisztika szerint.
Ausztria június 16-tól 31 ország irányába nyitja meg határait
Ausztria határai június 16-tól 31 ország irányába nyitja meg határait - jelentette be szerdán az osztrák külügyminiszter.
Alexander Schallenberg arról számolt be, hogy csaknem minden európai uniós államba szabadon lehet közlekedni jövő keddtől, így az olaszországi, a horvátországi, illetve a görögországi nyaralás is lehetővé válik az osztrákok számára. Hozzátette, bár Olaszország és Dánia irányába is megnyílnak a határok, utazási figyelmeztetést adnak ki az olasz Lombardia tartományra és a Dániához tartozó Feröer-szigetekre.
A korlátozások eltörlése egyben azt jelenti, hogy nincs kéthetes karanténkötelezettség, és nincs szükség negatív koronavírus-tesztre sem.
Érvényben maradnak ugyanakkor a korlátozások Svédország, Spanyolország, Portugália, valamint az EU-ból kilépett Nagy-Britannia felé. Azoknak, akik Svédországba szeretnének eljutni, majd onnan visszatérni, továbbra is rendelkezniük kell negatív Covid-19-teszttel. Spanyolország felé pedig a tervek szerint július 1-től nyitják meg a határokat, abban az esetben, ha stabilak maradnak a koronavírussal összefüggő számok.
A bécsi kormány továbbra is azt kéri a lakosságtól, hogy lehetőség szerint Ausztriában töltsék a szabadságukat. Schallenberg hangsúlyozta, hogy idén nyáron az utazások során a "józan ész" jelenti a legnagyobb védelmet.
Rudolf Anschober egészségügyi miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy "felelősségteljesen" töltsék a vakációjukat az emberek. Az óvintézkedések közül a fizikai távolságtartásra, valamint a higiéniára vonatkozó szabályok megtartását emelte ki, ezekkel ugyanis valamennyi országban, illetve településen csökkenthető a fertőzés kockázata.
Ausztria-szerte az elmúlt 24 órában 28 új fertőzöttet diagnosztizáltak; a fővárosban 18-an, míg Felső-Ausztriában öten, Alsó-Ausztriában ketten fertőződtek meg, Karintiában, Tirolban és Salzburg tartományban pedig egy-egy fő kapta meg a fertőzést.
Ausztriában eddig összesen 17 005 ember koronavírus-tesztje lett pozitív, közülük 15 910-en meggyógyultak, és 673-an haltak bele a betegségbe. Az aktív betegek száma 422, közülük 80-an szorulnak kórházi kezelésre, 17-en vannak az intenzív osztályon.
Szlovákiában vasárnaptól megszűnik az egészségügyi vészhelyzet
Szlovákiában vasárnaptól véget ér a koronavírus okozta Covid-19 betegség terjedésével összefüggésben márciusban kihirdetett egészségügyi vészhelyzet - az erről szóló döntést szerdai ülésén hozta meg a pozsonyi kormány.
Szlovákiában március 16-án lépett hatályba egészségügyi vészhelyzet, s az a szerdai kormánydöntés értelmében június 13-án éjfélkor véget ér. A vészhelyzet további meghosszabbításának elvetésére vonatkozó javaslatot a központi válságstáb elnökének tisztét is betöltő Robert Mikulec belügyminiszter tette a kabinet asztalára. Annak értelmében, még a vészhelyzet lejárta előtt, már szerdától azonnali hatállyal megszűnik az ideiglenes gyülekezési tilalom.
Az egészségügyi vészhelyzet egyebek mellett azt tette lehetővé, hogy a kormány kötelezze az egészségügyi dolgozókat tevékenységük végzésére, vagy bizonyos foglalkozások esetében felfüggessze a sztrájkjogot. Az egészségügyi vészhelyzet a vonatkozó szlovák jogrend szerint nem azonos a rendkívüli helyzettel. A rendkívüli helyzetet mégg március 11-én rendelte el a kormány, s az továbbra is érvényben marad.
Közben Szlovákiában továbbra is viszonylag alacsony szinten maradt a koronavírussal újonnan diagnosztizáltak napi átlaga, ez a szám már mintegy másfél hónapja öt alatt van. A nemzeti egészségügyi információs központ honlapján szerdán közölt adatok szerint kedden kettő, az elmúlt három napban pedig együttvéve három személynél mutatták ki a Covid-19 betegség kórokozóját, így jelenleg - a korábbiakkal együtt - már 1533 fertőzöttet vettek nyilvántartásba. Közülük hivatalosan 1404-et gyógyultnak nyilvánítottak. A kór elismert halálos áldozatainak száma 28, és eddig már közel 192 ezer vírustesztet végeztek el.
MTI