Szíria legnagyobb városát a romjaiból kell újra életre kelteni, miután több mint 4 éven át harcoltak itt egymás ellen a kormányerők, az iszlamista felkelők és a kurd népvédelmi egységek – egészen 2016 végéig, amikor a szír hadsereg visszafoglalta Aleppót.
Az északnyugat-szíriai nagyváros a háború előtt arról volt híres, hogy ez a világ egyik legrégebben lakott települése. A régészeti feltárások szerint: már az időszámításunk kezdete előtt 6 ezer évvel is éltek itt embercsoportok. A virágzó ókori civilizáció maradványainak egy részét tönkretette a háború, de elpusztult vagy megrongálódott a modern városközpont számos épülete is.
„Elkezdtük felmérni Aleppót a régi tervek és képek alapján. Próbáljuk visszahozni a terroristák rombolása előtti állapotot, a korábbinál jobb technológiákkal” – nyilatkozta Nadzsi Obaid szír kormánypárti sajtófelelős.
Két évvel a harcok lezárulása után kezd visszatérni az élet Aleppó utcáira. „A véres háború és a pusztítás elől elmenekültünk, most pedig, hogy a terroristák elmentek, visszatértünk a családdal. Allahnak hála újranyitották az utakat, és szőnyeget árulunk” – fogalmazott egy helyi bolttulajdonos.
Az aleppói citadella az óváros központja, a harcok közben itt húzódott a frontvonal – most viszont ismét megnyitotta kapuit a turisták előtt, és már kulturális rendezvényeknek is otthont ad.
Az Aleppót és a közeli Idlíbet összekötő autópályát viszont egyelőre nem lehet újranyitni: a másik város ugyanis a felkelők kezén van, és az ősszel kötött orosz–török egyezmény alapján a két terület között demilitarizált övezetet hoztak létre.