Tízezrek vonultak az utcákon Caracasban. Az ellenzéki tömeg a baloldali Nicolás Maduro elnök távozását követelte. Szerintük az államfő csalással nyerte meg a tavalyi elnökválasztást, és alkotmányellenesen vette el az ellenzék jogkörét.
„Elég volt! Szabad Venezuelát!”; „Venezuela nem érdemli meg, hogy szemetet egyen” – ilyen és ehhez hasonló feliratú transzparensekkel vonultak a tüntetők.
„A demokráciáért és az ország szabadságáért vagyok itt. Demokráciában születtem, és abban is fogok meghalni. Ez a jövő minden fiatalnak, aki virágzó és biztonságos jövőt akar, szabadságban és demokráciában, ahol az emberi jogokat tiszteletben tartják” – hangoztatta egy ellenzéki demonstráló.
„Nem azt várjuk, hogy a fegyveres erők csak nyilatkozatokat tegyenek. Azt várjuk, hogy határozottan és tömegesen álljanak fel, tartsák tiszteletben az alkotmányt, és mondják ki: elfogadják a humanitárius segélyt, és hogy a venezuelaiak oldalán állnak” – jelentette ki Juan Guaidó. Az ellenzéki vezető múlt szerdán ideiglenes államfőnek kiáltotta ki magát, és szorgalmazta, hogy a hadsereg álljon az ő oldalára.
Szombaton a légierő parancsnoka videóüzenetben jelentette be, hogy Guiadót támogatja. „Francisco Esteban Yanez Rodriguez tábornok vagyok, a bolivári légierők főparancsnoka. Elismerem Juan Guaidót a Bolivári Venezuelai köztársaság ideiglenes elnökének. A fegyveres erők 90 százaléka nem támogatja a diktátort és a venezuelaiak mellett áll. Az elmúlt órák eseményei alapján az átmenet, a demokrácia már küszöbön áll” – üzente Francisco Esteban Yanez Rodriguez.
Ezzel egy időben az elnök hívei az úgynevezett bolívari forradalom vezetője, a szocialista Hugo Chávez hatalomra kerülésének 20. évfordulóját ünnepelték a fővárosban. Utódja, Nicolás Maduro szerint az amerikaiak vezette puccs kudarcot vallott Venezuelában. „Ismeritek a válságot, amellyel a nemzetgyűlés, a burzsoá törvényhozói hatalom küzd, az alkotmányozó nemzetgyűlés napirendjén szerepel az alkotmányos, történelmi és politikai értékelés, hogy idén előre hozott választásokat tartanak. Én egyetértek ezzel” – mondta Maduro, aki felszólította az ellenzéket, ne támogassa tovább az amerikaiak puccskísérletét.
Az államfő valószínűleg a rá nehezedő nemzetközi nyomás hatására döntött így. Maduronak 6 európai állam – Németország, Spanyolország, Franciaország, Hollandia, Portugália és Nagy-Britannia – vasárnapig adott határidőt az elnökválasztás kiírására. Ellenkező esetben elfogadják az Egyesült Államok által is elismert ellenzéki politikust államfőnek.
Oroszország mellett Kína és Törökország továbbra is Madurót támogatja.