A venezuelai kormányváltás az ország két legfontosabb külföldi hitelezőjének, Oroszországnak és Kínának is kedvezne – jelentette ki a venezuelai ellenzéki vezető, Juan Guaido. A magát ideiglenes elnöknek kinevező politikus hatalmát az Egyesült Államok és Kanada mellett számos dél-amerikai és európai ország is elismeri, Moszkva és Peking, Isztambullal egyetemben viszont kiállnak a hivatalban lévő elnök, Nicolas Maduro mellett.
„Maduro nem védi meg Venezuelát, és nem védi meg senkinek a befektetését. Így tehát Venezuela nem életképes üzleti partner, sem Kína sem Oroszország számára. Oroszországnak és Kínának az ország stabilitása kedvezne leginkább és a kormányváltás. És nem csak nekik, de ország- és régió-szerte más befektetőknek is” – közölte Juan Guaido ellenzéki vezető.
A Kreml szóvivője erre úgy reagált: amint eljutnak hozzá Guaido javaslatai, Moszkva hajlandó azokat tanulmányozni. Ám továbbra sem őt, hanem Madurot tekinti Venezuela törvényes államfőjének.
Közben az állami olajvállalat több száz dolgozója vonult fel, Maduro elnököt támogatva. A venezuelai olajipar dolgozói úgy gondolják, az Egyesült Államok egy puccsal akarja eltávolítani az államfőt, Juan Guaidot pedig az USA bábjának tekintik.
„Minden álarc lehullott Donaldt Trumpról, az Egyesült Államok elnökéről, csakúgy, mint alelnökéről, Mike Penceről, vagy John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadóról. Kivétel nélkül mindegyikük azt mondta, hogy a venezuelai olajért jönnek. Mi erre a válaszunk? El a jenki kezekkel az olajiparunkról! Nem térhetnek vissza Venezuelába, hogy elvegyék az olajunkat!” – nyilatkozta Delcy Rodriguez alelnök.
Befektetéshiány, nem megfelelő adminisztráció és az, hogy az olajvállalat több ezer dolgozója elhagyta az országot, az OPEC-tagállam olajkitermelését az elmúlt 70 év legalacsonyabb szintjére taszította. A Donald Trump amerikai elnök által hétfőn bejelentett szankciók pedig további terheket rónak az olajvállalatra.
Csütörtökön az Európai Unió egy nemzetközi csoportot állított fel, hogy a dél-amerikai nemzetekkel együttműködve segítsenek a venezuelai politikai válság megoldásában. Ezt Federica Mogherini, az EU kül és biztpoli főképviselője jelentette be az uniós külügyminiszterek bucharesti találkozóján.
„A nemzetközi kapcsolattartó csoport célja világos. Ahogy azt már mondtam, célja, hogy a venezuelaiak új választások által szabadon és demokratikus úton kifejezhessék akaratukat. Ez áll itt a papíron, feketén-fehéren, teljesen világos. Szóval nem mediációról van szó, és nem a párbeszéd kezdeményezéséről. Láttuk már olyan folyamatokat, amik csak az időnyerésre irányultak” – közölte Federica Mogherini EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Mogherini gazdasági és pénzügyi szankciókat, valamint utazási tilalom bevezetését is kilátásba helyezte, amennyiben nem sikerül megállapodni a venezuelai elnökkel.
Pablo Casado, a spanyol konzervatív Néppárt elnöke korábban már azt hangsúlyozta, az egyetlen megoldás az, ha a jelenlegi elnök azonnal távozik az ország éléről, és az európai országok elismerik Juan Guaido ideiglenes hatalmát. A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor sajtófőnöke közölte: Magyarország a spanyol néppárti álláspontot támogatja Venezuela ügyében.