Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség Angela Merkel német kancellár telefonját is lehallgatta. Az ilyen eseteket kívánja megelőzni az Európai Parlament, amely egy brit EP-képviselőt bízott meg az amerikai adatgyűjtés kivizsgálásával. A jelentéstervezetet tegnap mutatták be: a dokumentum többek között etikai kódex létrehozására szólítja fel Washingtont azért, hogy a jövőben ne kémkedjenek az EU intézményei után.
Az EP-ülésen meghallgatták Glenn Greenwald újságírót, aki korábban a világ elé tárta az Edward Snowden által kiszivárogtatott információkat. Greenwald szerint az emberek 2001. szeptember 11. óta most először érzik úgy, hogy saját kormányaik nagyobb veszélyt jelentenek a magánéletükre, mint a terroristák. „Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség és a hozzá teljesen lojális, szinte szolgaként viselkedő brit titkosszolgálat végső célja, hogy világszerte felszámolja az egyén magánszféráját” – mondta Greenwald.
A jelentéstervezetről az EP alapjogi bizottsága január végén, a parlament pedig februárban szavazhat majd.
Eközben Washingtonban nyilvánosságra hozták annak a tanácsadó testületnek a jelentését, amelyet Barack Obama amerikai elnök kért fel az NSA tevékenységének felülvizsgálatára. Az öttagú testület ajánlásai szerint korlátozni kellene az ügynökség képességét arra, hogy nagy tömegben rögzíteni tudja az amerikaiak telefonhívásait. „Az üzenet, amelyet a kormány és a nemzet küld az NSA-nak, egyértelmű: túl messzire mentél. Véget kell vetni az amerikaiakat érintő tömeges adatgyűjtésnek” – mondta Patrick Leahy szenátor.
Emellett a testület szerint jobban kellene ellenőrizni, hogy milyen feltételekkel kémkedik az ügynökség a baráti külföldi országok vezetői ellen. Ennek ellenére a kémprogramok közül csupán néhányat szüntetne meg a bizottság.
Barack Obama januárban közli majd, mely ajánlásokat kívánja átültetni a gyakorlatba.