Michel Temer pályafutása csúcsán. A libanoni származású politikus 2016. augusztus 31-én tette le az esküt Brazília elnökeként, miután elődjét, Dilma Rousseffet korrupciós botrányai miatt leváltották.
Temer mandátuma 2018 végén lejárt, most pedig őt is utolérték a korrupciós vádak: ugyanabban a nagyszabású akcióban csaptak le rá a hatóságok, mint egy másik elődjére, Lula elnökre, aki jelenleg is börtönbüntetését tölti.
Az Autómosó fedőnevű nyomozás során kiderült: kenőpénzért cserébe Temer elintézte bizonyos vállalatoknak, hogy ők nyerjék meg az állami atomerőmű-építő közbeszerzéseit. Az ügyészek úgy fogalmaztak: az elnök egy bűnszervezetet irányított.
Ha összehasonlítjuk a szerződéseket, amiket az érintett cég kötött az állami szervekkel, láthatjuk, hogy megnőtt a szerződések száma, amikor Michel Temer hivatalban volt. Igazolni lehet, hogy Michel Temernek befolyása volt ennek a cégnek a szerződéseire. Egyértelmű, hogy itt egy ma is működő bűnszervezet egyik ágáról van szó
– vélekedett Fabiana Schneider, brazil szövetségi ügyész.
Ebben az ügyben a múlt csütörtökön őrizetbe vették Temert. A jelenlegi elnök, Jair Bolsonaro szerint a letartóztatással igazolta, hogy betartja a kampányban tett ígéretét, amikor kíméletlen harcot indít a korrupció elleni harcban.
Ahogy mondtam, az igazságszolgáltatás mindenkire vonatkozik, és mindenki felelős a tetteiért
– mondta Jair Bolsonaro brazil elnök.
Temert aztán hétfőn szabadon engedték, de most egy másik korrupciós ügye eljutott a vádemelésig. Az ügyészség szerint 2017-ben az akkori államfő átszámítva több mint 36 millió forintnyi kenőpénzt fogadott el egy húsipari cégtől, egy közvetítőn keresztül. Ezt biztonsági kamerás felvételek és két vádalkus vallomás támasztja alá. A politikai előnyökért fizető JBS egyébként a világ legnagyobb húsfeldolgozója; a botrány kirobbanása után számos cég és a brazil lakosság jelentős része bojkottot hirdetett a vállalat termékei ellen.