2024. 11. 24. Vasárnap Emma napja
Jelenleg a TV-ben:

Napi aktuális

Következik:

Vezércikk 06:00

Külföld

Uniószerte előretörtek az euroszkeptikusok

Több tagállamban is nagy sikereket értek el az euroszkeptikus erők az európai parlamenti választáson. Franciaországban a szélsőjobboldali Nemzeti Front győzött, Görögországban viszont az euroszkeptikus szélsőbaloldal nyert.

Rui Tavaressel már nem fog találkozni az LMP európai parlamenti képviselője. A Magyarországról elítélő jelentést író portugál politikus ugyanis nem lesz tagja a brüsszeli testületnek. A baloldali képviselő pártja a szavazatok alig 2,2 százalékát szerezte meg hazájában, amivel az utolsó helyen végeztek. Az európai parlamenti választások uniószerte az euroszkeptikus erők megerősödését mutatták. Franciaországban politikai földrengéssel felérő győzelmet aratott a szélsőjobboldali Nemzeti Front. Görögországban viszont az euroszkeptikus szélsőbaloldal nyert. Előretört a szintén EU-ellenes brit Függetlenség Párt is.

Romániában a Victor Ponta miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt és két kisebb szövetségese magabiztosan győzött a voksok több mint 37 százalékával. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség támogatottsága meghaladta a 6 százalékot és így várhatóan három képviselőt küldhetnek az Európai Parlamentbe.

Szlovákiában a Robert Fico vezette kormánypárt nyerte a voksolást, a Magyar Közösség Pártja és a Most–Híd szlovák–magyar vegyes párt egy-egy mandátumot szerzett. A szélsőjobboldali szlovák nemzeti párt viszont a rekordalacsony részvétellel zajló választáson nem érte el a parlamenti küszöböt.

Lengyelországban a kormányon lévő jobbközép Polgári Platform szerezte a legtöbb szavazatot, 19 képviselőjük jut ki Brüsszelbe. Mindössze egy százalékkal maradt le az ellenzéki, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság, amely így szintén 19 mandátummal rendelkezik majd. A harmadik helyet a szociáldemokrata Baloldali Demokratikus Szövetség szerezte meg, negyediknek pedig egy eddig parlamenten kívüli formáció, az élesen unióellenes Új Jobboldali Kongresszus futott be.

Az unió legfiatalabb tagállamában, Horvátországban az ellenzéki konzervatívok arattak fölényes győzelmet az exit pollok szerint. A horvát demokrata párt 41, míg a kormánypárti szociáldemokraták 29 százalékot kaptak. Harmadik helyen a Dió nevű zöldpárt végzett 9 százalékkal.

Németországban a kormányzó jobbközép nyerte az EP-választást. Angela Merkel CDU–CSU koalíciója 36 százalékot kapott, 1 százalékkal kevesebbet, mint öt éve. A szociáldemokraták viszont 27 százalékos támogatottságukkal javítottak a 2009-es eredményen. Az Európa-ellenes szélsőbaloldal Németországban is története legjobb eredményét érte el. Az Alternatíva Németországnak párt 7 százalékot kapott. A leggyengébben a liberálisok teljesítettek alig 3 százalékos szavazati arányukkal.

Húszszázalékos előnyre tett szert és ezzel történelmi győzelmet aratott az EP-választáson az olasz kormányzó Demokrata Párt. A második helyen a Beppe Grillo által vezetett Öt Csillag Mozgalom végzett 21 százalékkal, Silvio Berlusconi Forza Italia pártja 16 százalékkal a harmadik lett. Ez a Berlusconi vezette olasz jobbközép eddigi legrosszabb eredménye.

Franciaországban már a parlament feloszlatását követeli Marine Le Pen. A szélsőjobboldali Nemzeti Front 25 százalékot szerzett az EP-választáson. „A szavazóink egyfajta politikát szeretnének, a franciák képviseletét az EU-ban. Nem akarnak mást, csak hogy határozottan képviseljék őket, amire a többi párt nem képes. Nekünk ennek alapján egy új Európát kell építeni, amiben az európai nemzetek erősebben képviselhetik magukat. Egyértelmű, hogy az Európai Uniót leszavazták az emberek” – fogalmazott Marine Le Pen.

Nicolas Sárközy korábbi jobbközép pártja lett a második, a kormányzó szocialisták támogatottsága pedig csak a harmadik helyre volt elég. A 10 százalék alatti eredmény ismeretében a miniszterelnök elismerte, hogy politikai földrengéssel ér fel az eredmény, és úgy fogalmazott: a szocialisták levonják a tanulságot az eredményekből.

Nagy-Britanniában is az euroszkeptikusok nyertek. A Nigel Farage vezette EU- és bevándorlóellenes Függetlenség Párt a voksok mintegy 28 százalékát szerezte meg, csaknem megduplázva a támogatottságát az előző európai választáshoz képest. „A Függetlenség Pártot támogató emberek légiói ma hallatták a hangjukat és 100 éve nem látott rendkívüli győzelmet arattak. Büszke vagyok arra, hogy én vezethettem győzelemre őket” – közölte Nigel Farage.

A balközép Munkáspárt és a kormányzó Konzervatívok az előzetes eredmények alapján 24-25 százalékos eredményt értek el.

Előretört az EU-ellenes erő Dániában is, ahol a populista Dán Néppárt nyerte meg a választást a voksok 26 százalékával.

Ausztriában a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt a harmadik helyen végzett 20,5 százalékkal.

Görögországban a szélsőbaloldali, megszorításellenes Sziriza nyerte az EP-választás. Hozzávetőleg 26 százalékot szereztek, ami 7 képviselői helyet jelent. A jobbközép kormánypárt csak 23 százalék körüli eredményt ért el, baloldali szövetségesük, a Paszok pedig csak 7 százalékot szerzett. Bejutott a szélsőjobboldal is: a neonáci Arany Hajnal párt várhatóan 3 képviselőt küldhet Brüsszelbe.

A néppárt kapta a legtöbb szavazatot

Uniós szinten az Európai Néppárt nyerte az EP-választást. 751 helyből várhatóan 212-t szereznek meg. Ebbe a pártcsaládba tartozik a Fidesz is. A rivális szocialista frakciónak valószínűleg 187 képviselője lesz. A harmadik helyen a liberálisok végeztek 71 hellyel. A negyedik legtöbb szavazatot az Európai Zöldek kapták, ami 55 mandátumot jelent. Az, hogy melyik pártcsalád adhatja az Európai Bizottság új elnökét, a következő hetekben dőlhet el.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Ez a különbség a brüsszeli és a magyar autonómia között + videó

Ez a különbség a brüsszeli és a magyar autonómia között + videó

Magyarországon minden európai uniós egyetemistának és kutatónak lehetőséget biztosítanak a fejlődésre - jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter. Hankó Balázs hozzátette: a Pannónia és Hu-Rizont Programoknak köszönhetően 43 ezer külföldi diák tanulhat Magyarországon.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!