Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország közös harccsoportot állít fel a régió biztonságának megerősítésére, az előkészítő munkát a magyar elnökség elvégezte. A háromezer fős zászlóalj gyors reagálású csapatokból áll, és a tervek szerint 2016-ra lesz bevetésre kész, 670 magyar honvéd szolgál majd benne. A magyarok – a balkáni békefenntartó és az afganisztáni újjáépítési missziók tapasztalatait kamatoztatva – vállalták a műveleti egység irányítását, és magyar Gripenek is segítik a lengyel központú harccsoport munkáját. „A magyar hozzájárulások közül kiemelkedőnek tartjuk azt, amelyhez a kormány mintegy hárommilliárd forintos plusztámogatást biztosít, ez a közvetlen légi támogató képesség támogatása – mondta Benkő Tibor, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke.
A szlovák vezérkarfőnök azt mondta: a következő egy évben a megkezdett munkát folytatják. „A munkát a kijelölt politikai irányvonalak mentén folytatjuk. A védelmi és biztonsági együttműködés prioritást fog élvezni” – közölte a szlovák vezérkari főnök, Milan Maxim.
A vezérkari főnökök azt javasolják a visegrádi országok vezetőinek, hogy hívják meg Ukrajnát a harccsoportba. A balatonőszödi találkozón részt vett az ukrán vezérkari főnök, aki beszélt a kelet-ukrajnai szakadárok elleni katonai fellépésről is. „Számos bizonyíték – lőszerek, fegyverek, letartóztatott tisztek – árulkodnak arról, hogy orosz forrásokból pénzügyi és fegyveres támogatást is kapnak az ukrán szeparatisták. Tudjuk, hogy magas rangú orosz tisztek irányítják Donyeckben és más régiókban is a muníció- és a fegyverutánpótlást” – mondta Mihajlo Kucin.
Az ukrán vezérkari főnök hozzátette: a szeparatisták ellen indított, hivatalosan terrorellenesnek minősített műveletben használják azokat a speciális felszereléseket és támaszpontokat, amelyeket a Szovjetuniótól örököltek. Ukrajna modernizálná hadseregét, hogy minél szorosabban együttműködhessen az Európai Unióval és a NATO-val.