A Ryanair repülőgépei a német repülőtereken várakoznak valószínűleg pénteken is, miután délelőtt 11 órától egyetlen gép sem száll fel a németországi szakszervezetek sztrájkja miatt.
„Betekintést nyerhettünk ennek az ír cégnek a hozzáállásába, abban a kérdésben, hogy alkalmazkodnia kell-e a német munkaügyi és szociális törvényekhez, és alkalmazkodnia kell-e a nemzeti alkotmányhoz vagy sem. És láthatólag nagyban eltér a mi értelmezésünk a Ryanair-étől” – mondja Katharina Wesenick, a VERDI nevű szakszervezet képviselője.
A németekkel párhuzamosan Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában, Hollandiában és Belgiumban is sztrájkot hirdettek a dolgozói érdek-képviseletek.
A kontinens legnagyobb fapados légitársaságának Európa-szerte 190 járatot kellett törölnie, ez a pénteki forgalom 8 százaléka. Az összesen 30 ezer érintett utast sms-ben és emailben tájékoztatta a Ryanair. A dolgozókat az dühítette fel, hogy az ír légitársaság a külföldi dolgozóit is az Írországban érvényes törvények alapján alkalmazza, és nem tartja tiszteletben a hazájuk vonatkozó jogszabályait - így mindannyiukra az ír törvények, szerződési feltételek és adószabályok vonatkoznak.
A Ryanair vezére nemrég Brüsszelbe ment, hogy az Európai Bizottság illetékeseivel tárgyaljon az országonként eltérő szerződések bevezetéséről.
„A törvény tiszteletben tartása nem olyasmi, amiről a dolgozóknak alkudozniuk kellene. És nem olyasmi, amit későbbre lehet halasztani. A fogyasztók, a dolgozók és a cégek joggal várják el, hogy az EU-s szabályozásokat a gyakorlatban is alkalmazzák. És ezt a mai találkozón is egyértelművé tette a Bizottság” – mondta Margaritas Schinas az Európai Bizottság szóvivője.
A Ryanair vezetése ezzel párhuzamosan közölte: álláspontja szerint a dolgozók azért léptek sztrájkba, mert a rivális légitársaságok erre hergelték őket.