A három férfi a vád szerint a kormányellenes megmozdulások során meggyilkolta az iráni Baszidzs önkéntes félkatonai alakulat több tagját a központi fekvésű Iszfahán városában. Az ítélet nem jogerős.
A Forradalmi Gárdával szoros kapcsolatban álló Baszidzs-alakulatnak kiemelkedő szerepe volt a 22 éves iráni kurd nő, Mahsza Amini 2022. szeptemberi halála nyomán kirobbant kormányellenes tüntetéshullámot elfojtó erőszakos karhatalmi fellépésben.
Ali Hamenei, Irán legfőbb vallási-politikai vezetője hétfői televíziós beszédében kijelentette, hogy a karhatalom nem hajlandó enyhíteni azon álláspontján, hogy "akik középületeket gyújtogatnak, azok kétségtelenül árulást követnek el". Ez utóbbi bűncselekményre az iszlám köztársaság törvényei alapján halálbüntetés is kiszabható.
Ennek ellenére tovább folynak kisebb tiltakozó akciók az ország nagyvárosaiban. Az iráni igazságszolgáltatás szerint eddig négy embert akasztottak fel a tüntetésekkel összefüggésben, közülük kettőt szombaton, amiért állítólag megölték a Baszidzs-alakulat egyik tagját. Jogvédők tudomása szerint legalább 26 embert ítéltek halálra "a tüntetők megfélemlítését szolgáló kirakatperekben".
Ferenc pápa - a Nyugati országokkal közösen - hétfőn nyilatkozatban ítélte el Iránt, amiért halálos ítéleteket alkalmaz a nők nagyobb tiszteletét követelő tüntetőkkel szemben.
Németország, Nagy-Britannia, Norvégia és Franciaország külügyminisztériuma is bekérette az országaikba akkreditált iráni nagykövetet, illetve ügyvivőt, Kanada pedig újabb szankciókkal sújtotta az iszlám köztársaságot.
"Egy rezsimnek, amely a lakosság megfélemlítése érdekében saját ifjúságát gyilkolja, nincs jövője" - szögezte le Annalena Baerbock német külügyminiszter sajtótájékoztatóján.
"Norvégia határozottan elítéli Mohammad Mehdi Karami és Szajíd Mohammad Hosszeini iráni tüntetők kivégzését" - jelentette ki Anniken Huitfeldt norvég külügyminiszter, felszólítva az iráni vezetést, hogy érdemi reformokkal válaszoljon az országos tüntetésekre, és haladéktalanul hagyjon fel a halálos ítéletek végrehajtásával.
"Bekérettem az iráni ügyvivőt, hogy a lehető leghatározottabban tiltakozzam a hétvégén tapasztalt visszataszító kivégzésekkel szemben" - közölte James Cleverly brit külügyminiszter.
Hasonló közleményt tett közzé a francia külügyi tárca is.
Kanada hétfőn két természetes és három jogi személlyel szemben rendelt el büntetőintézkedéseket emberi jogok megsértése miatt.
"Az iráni rezsimnek fel kell hagynia a tüntetésekkel szembeni borzalmas intézkedéseivel" - emelte ki Melanie Joly kanadai külügyminiszter.
MTI