Az utóbbi hetek fontos kérdése, hogy mikor lép ki Nagy-Britannia az Európai Unióból, ha egyáltalán kilép. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke nagy kapott tapsot a foghíjas Európai Parlamentben, amikor Nagy-Britannia maradása mellett érvelt, azokra a britekre hivatkozva, akik az utóbbi napokban a kilépés ellen léptek fel.
„Nem lehet cserben hagyni azt a 6 millió embert, aki aláírta a kilépési szándék visszavonásáról szóló petíciót, azt az egymillió embert, aki az újabb népszavazásért tüntetett, az egyre nagyobb többséget jelentő embereket, akik az Európai Unióban akarnak maradni. Ők úgy érezhetik, hogy nincs megfelelő képviseletük a mostani brit parlamentben, de meg lehetnek győződve arról, hogy önök képviselik az érdekeiket, hiszen ők is európaiak” – mondta Donald Tusk.
A brexit elhalasztásának első jelentősebb hatása az lenne, hogy Nagy-Britannia részt venne a május végi európai parlamenti választásokon és továbbra is képviselőket küldene abba a testületbe, ahol most a múlt heti uniós csúcsot értékelték, annak is legfontosabb témáját, Nagy-Britannia kilépését.
A bexit egyik legismertebb és leghangosabb szószólójának tartott brit európai parlamenti képviselő Nigel Farage a kilépés mellett szólva éppen azzal érvelt, hogy őt biztos nem akarják viszontlátni a testületben.
„Tényleg azt akarják, hogy az Egyesült Királyság részt vegyen az európai választáson és nagyon nagy számban küldjön vissza kilépéspárti képviselőket, akkor amikor önök azt mondják, hogy éppen a populizmus ellen harcolnak a kontinensen? Tényleg viszont akarnak látni engem itt?” – kérdezte Nigel Farag, a nem válaszra buzdítva képviselőtársait.
A Skót nemzeti Párt egyik képviselője viszont egyértelműen a maradás mellett állt ki, csakúgy, mint a skótok többsége a 2016-os népszavazáson.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a kilépés kapcsán tapasztalható káoszról beszélt. Szerinte az ókori egyiptomi szfinx, a titokzatosnak tartott oroszlántestű, emberfejű lény nyitott könyv a zűrzavarba süllyedt Nagy-Britanniához képest.