A nyugati országok bojkottja mellett nyitották meg kedden a befektetési konferenciát Szaúd-Arábia fővárosában. A sivatagi Davosként is emlegetett rijádi tanácskozáson való részvételt még az Egyesült Államok is lemondta a monarchiát bíráló Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolása miatt. Az amerikai külügyminiszter a nyitónappal egy időben Washingtonban az első szankciókat jelentette be.
„Megfelelő lépéseket teszünk, amelyek között vízummegvonás és más intézkedések szerepelnek. A pénzügyminisztériummal közösen vizsgáljuk meg annak lehetőségét, hogy alkalmazható-e a szankciókat lehetővé tévő úgynevezett Magnyitszkij-törvény ezekre az emberekre. Nem ezek a büntetések jelentik az Egyesült Államok utolsó szavát ebben az ügyben. Továbbra is mindent megteszünk a felelősök elszámoltatása érdekében. Világossá tesszük, hogy az Egyesült Államok nem tolerálja az ilyen kegyetlen akciót, amely erőszakkal hallgattatja el Hasogdzsit, egy újságírót” – mondta Mike Pompeo.
Donald Trump a valaha volt legrosszabb fedőakciónak nevezte a Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolására adott szaúdi magyarázatot.
„Azt mondanám, ez totális fiaskó volt az első naptól fogva, az ötlettől kezdve. Akárki is vette a fejébe, nem volt jó ötlet. A kidolgozás sem. A kivégzés nem volt helyes, és a fedősztori sem. Soha nem lett volna szabad megtenni” – mondta az amerikai elnök.
Németország hétfőn jelentette be, hogy a gyilkosság miatt felfüggeszti a fegyverszállítást Rijádnak, Berlin hasonló lépésre szólította fel az európai uniós tagországokat. A francia elnök kitért a lépést firtató kérdés elől egy haditechnikai kiállításon.
„Ez a sajtótájékoztató nem szól más témákról. Sajnálom, de ez a sajtóértekezlet nem arról szól, hogy reagálja a német kancellár kijelentéseire. Csak azt mondom, hogy ennek nincs köze ahhoz, amit itt csinálunk. Semmi, semmi köze. Nem válaszolok erre” – hárított Emmanuel Macron.
Később a kormányszóvivő azt közölte, hogy akkor hoznak megfelelő intézkedéseket, ha bebizonyítják a szaúdiak felelősségét a gyilkosságban. Az elmúlt 10 évben Rijád több mint 3500 milliárd forint értékben vett tankokat, páncélos járműveket, és fegyvereket Franciaországtól.
Bizonyítékra vár a madridi kormány is. Pedro Sanchez miniszterelnök azt közölte Cortezben: országa nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy felmondja a 400 lézervezérlésű bomba eladásáról szóló szerződést. Sajtóértesülések szerint Rijád azzal fenyegette meg a spanyolokat, hogy visszamondják a hadihajók vásárlását, ha nem kapják meg a bombákat.
A brit miniszterelnökön a képviselők kérték számon a szaúdi monarchiával szembeni lépéseket.
„Arról tudom tájékoztatni a házat, hogy egyetlen miniszter és kormánytag sem vesz részt a befektetési konferencián Szaúd-Arábiában. A belügyminiszter intézkedést hajt végre minden gyanúsítottal szemben, hogy megakadályozza belépésüket az országba, és ha valakinek vízuma lenne, azt még ma visszavonják” – mondta Theresa May, brit kormányfő.
A szaúdi kormányt bíráló újságíró október 2-án ment be az isztambuli főkonzulátusra, majd sosem jött ki. Brit sajtóértesülések szerint az isztambuli szaúdi főkonzul kertjében találták meg feldarabolt földi maradványait. A török elnök, előre eltervezett gyilkosságról beszélt, és büntetést ígért az elkövetőknek.