- Segítjük a kárpátaljai magyarságot és Kárpátalját, mindeközben támogatjuk Ukrajnát is - szögezte le a miniszterelnökséget vezető miniszter Beregszászon.
Gulyás Gergely elmondta, Magyarország elítéli az agressziót.
Azt mondta, Magyarország Ukrajna barátja szeretne lenni, azonban - miközben a szuverenitásának megsértését a nemzetközi jogra hivatkozva sérelmezi Ukrajna - nem helyes "figyelmen kívül hagyni a területén élő nemzeti kisebbségeket illető alapvető jogokat és nemzetközi normákat".
A feszültség csak nőtt azután, hogy a Mathias Corvinus Collegium által szervezett zárt körű konferencián Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy szerinte Oroszország célja most az, hogy egy „kormányozhatatlan ronccsá” változtassa Ukrajnát, és ez sikerült is.
Minderre hevesen reagáltak az ukránok. Bekérették az ukrajnai magyar nagykövetet, Íjgyártó Istvánt a külügyminisztériumba, ahol az ukrán külügyi szóvivő elfogadhatatlannak nevezte a miniszterelnök kijelentéseit. Szerinte Magyarország szándékosan rombolja a magyar–ukrán kapcsolatokat. Ukrajna pedig fenntartja annak a lehetőségét is, hogy másféle válaszlépést is tegyen.
Dnyipro polgármestere már kevésbé volt diplomatikus. Trágár hangnemben becsmérelte a magyar kormányfőt. De még ennél is tovább ment. Kollektív történelmi bűnökkel vádolta meg a teljes magyarságot. Úgy fogalmazott:
,,Különösen tehetségesnek kell lenni ahhoz, hogy Romániától és Szlovákiától Szerbiáig és Ukrajnáig mindenhol utálják az embert. A trianoni békeszerződés végül is büntetés az önök történelmi aljasságáért".