Eldurvultak a kurdok kormányellenes tüntetései Törökországban. A demonstrálók és a rendőrök összecsapásaiban két rendőr meghalt, ketten súlyosan megsebesültek – köztük egy rendőrfőnök –, miután tüzet nyitottak rájuk helyszínelés közben. A rendőrök visszalőttek, a feltételezett támadók közül négyen meghaltak, kettejüket pedig őrizetbe vettek. „Meglátogattam a rendőrfőnököt, aki súlyosan megsérült. Éjszaka tárgyaltam a belügyminiszterrel, és elrendeltem a szükséges lépéseket. A bűnözőket, akik ezeket a szörnyűségeket elkövették, két órán belül megbüntették” – közölte a miniszterelnök, miután meglátogatta a sérült rendőröket.
A török hatóságokat tíz éve nem érte ilyen támadás. A déli, kurd lakosságú tartományokban azért tüntetnek, mert az ankarai kormány nem akar katonai erővel beavatkozni az észak-szíriai, kurd Kobani elfoglalásáért vívott harcba. „Egy szélsőséges csoport rombolja a szomszédságukat, a tartományukat és az etnikai identitásukat a régióban azzal, hogy ilyen erőszakos akciókat hajt végre. Azonnal fel kell hagyniuk ezzel a viselkedéssel, és inkább politikai gyűléseken, a parlamentben vagy tárgyalásokon kellene közölniük gondolataikat” – jelentette ki a belügyminiszter.
A török beavatkozást már a nemzetközi közösség is szükségesnek látja. „Szeretnénk kérést intézni a török hatóságokhoz. Engedjék legalább az önkénteseket és felszerelésüket, hogy a város területére léphessenek, hadd támogassák a védelmi műveleteket, és segítsék saját területükről a terroristák elleni koalíciós akciókat” – mondta az ENSZ szíriai különmegbízottja. Hozzátette: nem szabad engedni, hogy egy, a srebrenicaihoz hasonló vérontás történjen Kobaniban.
A szíriai–török határ közvetlen közelében fekvő Kobanit három hete ostromolják az Iszlám Állam katonái, az ennek nyomán kialakult zavargások komoly belpolitikai gondokat is okoznak a kormánynak. Törökországban tizenötmilliós kurd közösség él, akik a betiltott Kurd Munkáspárt vezetésével harminc éve akarnak nagyobb önrendelkezést kiharcolni.