Németországban alig egy hét múlva újraindul minden tartományban az iskola, a kérdés csak az, ki fog tanítani. A Német Pedagógusszövetség számítása szerint idén kb. 40 ezer tanár hiányzik Németország iskoláiban, így mindennapos egyes tanórák törlése. A Német Pedagógusszövetség megkongatta a vészharangot: szerinte az oktatásügy körüli mizériát nyilvánossá kell tenni, hiszen már most is akkora lemaradás van, hogy a tanulók egyötöde a későbbi munkába álláshoz szükséges alapismereteket sem szerzi meg.
A helyzet megoldására több ötlet is született. Tartományi szinten legelfogadottabb ezek közül az, hogy az idősebb tanárokat nem engedik nyugdíjba menni, vagy hogy olyan német vagy külföldi, Németországban élő szakembereket hívnak meg vendégtanárnak, akiknek nincsen pedagógiai végzettsége.
Más ötletek körül ádáz vita alakult ki mind a politikában, mind a kulturális kormányzat és a pedagógus-szakszervezetek között. Ilyen a nem fizetett önkéntes túlóra vállalása, a négynapos iskolai oktatás bevezetése és az osztályok egyesítése egy tanár alatt, ugyanazon osztályteremben.
– Én úgy látom, hogy az oktatás minősége a német bürokrácián áll vagy bukik. Mint szakoktató napi szinten szembesülök nem csak azzal, hogy a női tanárokat csak részmunkaidőre veszik fel és hogy gyakran egy oktató három osztályteremben oktat, ingázva a tanulók között, hanem azt is, hogy a külföldi szakdiplomák honosítása kifizethetetlen, évekbe telik és hogy a német kulturális kormányzat az Európai Unió előírásaival szembe menve az EU-tagállamok egyetemei által kiállított diplomákat egyszerűen nem ismeri el – osztotta meg tapasztalatait tudósítónk.