A Süddeutsche Zeitung című lap beszámolója szerint készült egy lista fegyverekről és egyéb katonai felszerelésekről, amelyeket a szövetségi kormány rövid időn belül leszállíthat Ukrajnának.
Az eddigi támogatáshoz képest változás, hogy a listán nem a hadsereg (Bundeswehr) vagy az egykori NDK hadseregének (Nationale Volksarmee) készletéből származó fegyverek és felszerelések szerepelnek, hanem a német védelmi ipar olyan termékei, amelyeket a cégek azonnal, vagy rövid átfutási idővel tudnak szállítani.
A listát - a Der Spiegel című hírmagazin beszámolója szerint egy excel-táblázatot - a védelmi minisztérium kérésére állították össze.
A PROJEKTBEN RÉSZT VESZ A NÉMET VÉDELMI IPAR CSAKNEM VALAMENNYI SZEREPLŐJE, PÉLDÁUL A RHEINMETALL. A TÁBLÁZATBAN NAGYJÁBÓL 200 TERMÉK SZEREPEL, AZ ÖSSZÉRTÉK MINTEGY 300 MILLIÓ EURÓ (112 MILLIÁRD FORINT).
A Süddeutsche Zeitung és a Der Spiegel egyaránt kiemelte, hogy a lista azt mutatja, hogy
A KORMÁNYNAK MÁR SZINTE EGYÁLTALÁN NINCSENEK FENNTARTÁSAI AZ UKRAJNAI FEGYVERSZÁLLÍTÁSOKKAL SZEMBEN.
Így az elsősorban védekezésre szolgáló eszközök - golyóálló mellények, sisakok, éjjellátó készülékek - és kézifegyverek mellett nehézfegyverek is szerepelnek rajta, a többi között darabonként egymillió euróba kerülő ágyúk, aknavetők és drónok.
A szövetségi kormány az Ukrajna elleni orosz agresszió harmadik napján, február 26-án a válságövezetekbe irányuló fegyverexportot elutasító álláspontját megváltoztatva úgy döntött, hogy mégis küld fegyvereket az ukrán hadseregnek.
AZT IS ELHATÁROZTÁK, HOGY SZÁZMILLIÁRD EURÓS PÉNZÜGYI ALAPOT ÁLLÍTANAK FEL NÉMETORSZÁG VÉDELMI KÉPESSÉGEINEK FEJLESZTÉSÉRE, ÉS EZEN FELÜL MINDEN ÉVBEN A BRUTTÓ HAZAI TERMÉK (GDP) KÉT SZÁZALÉKÁT MEGHALADÓ ÖSSZEGET FORDÍTANAK VÉDELEMRE.
Az ukrajnai fegyverszállítás beindítása és a nagy arányú - a NATO-tagoktól elvárt, GDP-arányosan két százalékos védelmi költségvetést meghaladó mértékű - haderőfejlesztés irányváltás a hidegháború vége óta követett német politikában. A kormány indoklása szerint mindkettő elkerülhetetlen, mert az Ukrajna elleni orosz invázió fordulópont az európai történelemben, és az új korszakban új politika szükséges az ország, a szabadság és a demokrácia megvédéséhez.
A Süddeutsche Zeitungban ismertetett ukrán adatok szerint Németország eddig a Bundeswehr készletéből 500 páncéltörő fegyverrel és 1000 hozzájuk való lőszerrel, valamint 500 Stinger légvédelmi rakétával, az egykori NDK hadseregének készletéből pedig 1000 darab Sztrela típusú, vállról indítható szovjet légelhárító rakétával támogatta az ukrán fegyveres erőket.
Fotó: AFP/ANATOLII STEPANOV