Január 1-jéig biztosan nem száll le olyan repülőgép az amszterdami Schiphol légikikötőjében, amely az Egyesült Királyságból indult. A holland kormány felfüggesztette a szigetországból érkező járatok fogadását, miután Hollandiában is találtak egy személyt, aki a koronavírusnak a briteknél terjedő új törzsével fertőződött meg. Hasonló tiltást vezetett be Belgium, valamint Olaszország, és Ausztria is. Így nem járnak a La Manche csatorna alatt közlekedő vonatok sem.
A vírus mutációja az eddigieknél 70 százalékkal gyorsabban terjed, de nem okoz súlyosabb megbetegedéseket, és arra sem utal semmi jel, hogy a védőoltások kevésbé lennének hatékonyak az új törzzsel szemben. De az óvatosság nem árt
- állítják a szakemberek.
Aki tehette még vasárnap elhagyta a brit fővárost
Kiürültek London utcái. Aki tehette még vasárnap délután elhagyta a brit fővárost, az éjféltől életbe lépő szigorítások előtt. Dél-Kelet Angliában a karácsonyi és szilveszteri időszakban kötelező karantént írnak elő, ez alól a munkába járás és az oktatás jelent kivételt. Mind emellett maximum 6 fős összejöveteleket engedélyeznek.
A brit egészségügyi miniszter szerint nem szeretnék az ünnepeket teljesen törölni, de amíg nem sikerül visszaszorítani a járványt, szükség van a szigorításokra. Londonban a koronavírus fertőzések 60 százalékát az új vírustörzs okozza.
Leállt a forgalom Dover kikötőjében
Leállt a Franciaországba tartó járműforgalom a délkelet-angliai Dover kikötőjében hétfőn, mert a francia oldalon nem fogadják a teherforgalmat a Nagy-Britanniában feltűnt új koronavírus-változat gyors terjedése miatt.
A doveri kikötői hatóság hétfő hajnali közleménye szerint a kompterminálokból "további értesítésig" sem a személy-, sem a teherjárművek nem tudják elhagyni Nagy-Britanniát.
Ez olyan járművekre vonatkozik, amelyekkel emberek - gépkocsivezetők, utazószemélyzet, utasok - is átkelnének Franciaországba. Az utazószemélyzet és utasok nélküli teherszerelvények átkelését a francia hatóságok továbbra is engedélyezik.
Az átkelő teherforgalomban gyakori, hogy csak a pótkocsikat viszik fel a kompokra, és ezeket a szerelvényeket a szemközti parton várják helyi szállítmányozó cégek nyerges vontatói.
A doveri kikötői hatóság hétfői közleménye szerint a francia oldalon elrendelt korlátozás várhatóan 48 óráig lesz érvényben.
A Franciaországból Nagy-Britannia felé tartó forgalmat az intézkedés nem érinti.
Dover és a szemközti Calais a világ két legforgalmasabb nemzetközi tengeri kompkikötője; a karácsonyi áruszállítási csúcsidőszakban naponta átlagosan tízezer kamion kel át a két dokk között.
A brit Élelmiszer- és Üdítőital-szövetség (FDF) vezérigazgatója, Ian Wright hétfői nyilatkozatában közölte: a Dover és Calais közötti átkelő teherforgalom felfüggesztése komoly fennakadást okozhat karácsony előtt a friss élelmiszerek nagy-britanniai kínálatában, illetve a brit élelmiszerek és italáruk exportjában.
Wright szerint fennáll annak a kockázata, hogy a kontinensről nagy-britanniai célállomásra tartó kamionok sofőrjei sem lesznek hajlandók átkelni, ha attól kell tartaniuk, hogy nem tudnak visszautazni.
Az FDF vezetője felszólította a brit kormányt, hogy sürgősen vegye rá Franciaországot a korlátozás feloldására.
A Brit Kiskereskedelmi Szövetség (BRC) ugyanerre szólította fel a brit kormányt. A szervezet ugyanakkor közölte, hogy a korlátozás nem okoz azonnali áruhiányt Nagy-Britanniában, mivel a kiskereskedelem karácsony közeledtével már feltöltötte raktárait.
Az új koronavírus-variáns angliai terjedése miatt több európai ország - Franciaország, Belgium, Hollandia, Németország, Ausztria, Írország, Olaszország, Horvátország, Bulgária, Románia, a balti országok -, valamint Törökország, Izrael, Kuvait, Kanada és Salvador a Nagy-Britanniából érkező közvetlen légi járatok hosszabb-rövidebb idejű felfüggesztését is bejelentette. Nem fogad kompokat Nagy-Britanniából Hollandia sem.
A Eurotunnel, a La Manche csatorna alatt húzódó vasúti alagút üzemeltetője vasárnap éjjeltől lezárta a délkelet-angliai Folkestone-ban működő terminálját a Calais-ba tartó forgalom elől, jóllehet a francia oldalról továbbra is át lehet kelni vasúton Nagy-Britanniába.
Olaszország egésze vörös zónának számít az ünnepeket alatt
Olaszországban is más lesz az idei karácsony, mint a korábbi esztendőkben. A koronavírus-járvány elleni küzdelem érdekében teljes zárlatot rendelnek el december 24-e és 27-e, valamint december 31-e és január 6-a. között. Ezeken a napokon Olaszország egésze vörös zónának számít majd.
A bejelentés hírére az emberek ellepték a bevásárlóközpontokat Rómában, hogy még időben beszerezhessék az ajándékokat és a szükséges élelmiszereket a karantén idejére.
Torlódás a határokon
És megindult a tömeg a balkáni országok felé is. A közelgő ünnepek miatt, a Nyugat-Európából érkező vendégmunkások tucatjai okoznak hatalmas torlódásokat a határokon.
A járvány visszaszorítása érdekében hétfőtől széleskörű gyors antigén tesztelést indít a lakosság körében Szlovénia. A fővárosban naponta kétezer tesztet végeznek majd, összesen pedig mintegy félmillió embert szeretnének megvizsgálni.
A cél az, hogy kiszűrjék azokat a tünetmentes vírushordozókat, akik nem is sejtik, hogy fertőzöttek lehetnek.
Hír TV/MTI