Egész Szlovákiában érezhető a feszültség a Robert Ficot ért merénylet után. A támadás sokakban döbbenetet és megrendülést váltott ki, ugyanakkor egy gyűlölethullámot is elindított, amely elsősorban a közösségi médiában terjed.
Számos magas rangú szlovák tisztviselőt megfenyegettek. Nyitra megye elnökének egyik posztja alá például az írta valaki, hogy lelövi. A szociáldemokrata politikus az EP- választáson is indul, de a megfélemlítés után egy időre felfüggesztette kampányát.
A párt egyik parlamenti képviselője, Richard Glück is fenyegetést kapott, a gyanúsítottat a rendőrök már őrizetbe is vették.
Megpróbáljuk közvetlenül azonosítani azokat az embereket, akik olyan véleményeket képviselnek, amelyek támogatják a szerdán történt cselekményt
– jelentette ki Szlovákia rendőrfőnöke.
Hasonló történt a szlovák Biztonsági Tanács újonnan megválasztott elnökével is, illetve a korábbi védelmi miniszterrel, akinek megüzenték, hogy "Fico után fog menni".
A szlovák belügyminiszter attól tart, hogy a fenyegető üzenetek miatt, akár polgárháborúig is eszkalálódhat a helyzet.
Ne kelljen polgárháborúval szembenéznünk csak azért, mert nem vagyunk hajlandók tolerálni más nézeteket. A gyűlöletre nem lehet válasz a gyűlölet
– mondta a belügyminiszter.
Nem csak Szlovákiában váltott ki erős indulatokat a merénylet.
A belga miniszterelnök is feljelentést tett egy flamand rádió műsorvezetője ellen, aki az egyik adásában arra biztatta hallgatóit, hogy "vadásszák le" őt. A felháborító felszólítás azután hangzott el, hogy a műsorvezető beolvasta a Robert Fico elleni támadásról szóló hírt.
Csütörtökön a lengyel miniszterelnök, Donald Tusk is közzétette egy közösségi médiás poszt másolatát, amelyben őt fenyegetik. Azt is megjegyezte, hogy a szlovák kollégáját ért támadás után sok hasonló bejegyzést lehetett találni.
A Híradóban Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértőt kérdeztük a témáról.