A Biden-kormányzat az Oktatási Minisztériumot gyakorlatilag a tanári szakszervezetek és a baloldal egyik legagresszívabb fegyverévé tette. McMahonnak ennek az élére állva óriási belső és külső reformokat kell végrehajtania, például a lakosságot nyüvő diákhiteli rendszer átalakítását, a minisztérium jogkörének a csökkentését az állami intézmények javára, az iskolákat megfertőző politizálás visszafogását, vagy az alternatív oktatási módszerek támogatását. Ezek közül prioritást élvez a diákhitelek 1,6 ezermilliárd dollárra nőtt problémája, amely a lakosságnak és Washingtonnak is rengeteg fejfájást okoz.
Biden és csapata ezt a legegyszerűbb, és egyben legrosszabb módon oldotta meg, 175 milliárdnyi adósságot „megbocsátva” a volt diákoknak, ennek az összegnek a törlesztését pedig az így is túlterhelt költségvetésre helyezte át.
A megnyomorítóan magas diákhitelek ráadásul az egyetemek népszerűségét is megtörték: idén 5 százalékkal kevesebb diák jelentkezett a felsőoktatásba, mint egy évvel korábban, a demokraták által bevetett egyszeri hiteleltörlések pedig egyáltalán nem javították a fiatalok kilátásait.
A The Wall Street Journal értesülései szerint az új kormány az oktatási finanszírozást állami szintre helyezné vissza, nagyobb mozgásteret adva a helyi intézményeknek a gyakorlati képzések, a cserediákprogramok vagy például a kiemelkedő tanulók támogatására.
A tanári szakszervezetek és az oktatási bürokraták azonban ellenzik a tömbösített támogatásokat, mivel ellenőrizni akarják, hogy a szövetségi dollárokat hogyan költik el. Azzal érvelnek, hogy olyan szövetségi programokra kellene továbbra is fókuszálni, amelyek a rászoruló és kisebbségi fiatalok oktatását támogatják – annak ellenére, hogy ezek a felmérések alapján egyáltalán nem működnek.
McMahon fontos feladata lesz, hogy a diákok teszteredményeit – amelyek a világjárvány óta zuhanórepülésben vannak – feljavítsa, ehhez pedig várhatóan olyan alternatív oktatási rendszerek bevezetését is támogatnák, amelyek kivennék a régi gárda kezéből a hatalmat.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: AFP