Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy
az EU olyan kiutasítási központok létrehozását fontolgatja a határain kívül, ahová a sikertelen menedékkérelmet benyújtók kerülhetnének.
Az elképzelés alapján ezek a központok az elutasított menedékkérők ideiglenes elhelyezését biztosítanák, míg hazájukba történő visszaküldésükre várnak. Von der Leyen kiemelte, hogy az unió migrációs politikája „csak akkor lehet fenntartható, ha azok, akiknek nincs joguk maradni, ténylegesen visszatérnek”.
Az EU-ban nem példa nélküli ez az ötlet: Olaszország már megállapodást kötött Albániával, amelynek keretében évente akár 36 ezer migráns menedékkérelmét is ott bírálják el.
Von der Leyen szerint az EU „tanulhat az olasz-albán protokoll gyakorlati tapasztalataiból”.
Azonban Albánia és más csatlakozásra váró országok, mint például Moldova és Szerbia, elutasították, hogy hasonló központokat hozzanak létre az EU nevében. Moldova kormánya egyértelműen közölte: nem tárgyalnak ilyen javaslatokról, és nem fogadják el őket.
Az EU-n belül több tagállam, köztük Magyarország, Olaszország és Görögország támogatja a deportálási központok létrehozásának ötletét, míg mások, mint például Spanyolország, ellenzik.
Az ötlet a migrációs politika jelentős elmozdulását jelzi, mivel az EU 2018-ban még kizárta a nem EU-tagállamokkal való ilyen együttműködéseket etikai és jogi aggályok miatt.
Azóta azonban a politikai hangulat Európában jelentősen megváltozott, különösen a jobboldali pártok térnyerése és a biztonsági aggályok miatt.
Az elképzelés kemény bírálatot kapott civil szervezetektől és emberi jogi csoportoktól
A teljes cikket a Mandiner.hu-n olvashatják.