Abbász Muszavi azután beszélt erről, hogy a megállapodás részes aláírói vasárnap Bécsben találkoztak annak érdekében, hogy megvitassák az atomalku megmentésének módjait.
"Folytatódnak a diplomáciai erőfeszítések a JCPOA (Közös Átfogó Cselekvési Terv, az atomalku hivatalos neve) érdekében. Ha ezek az erőfeszítések nem járnak eredménnyel, Irán megteszi a következő lépést" kötelezettségvállalásai csökkentése érdekében - jelentette ki Muszavi egy sajtótájékoztatón.
Irán eddig két fázisban csökkentette a JCPOA keretében vállalt azon kötelezettségeit, amelyek szerint korlátozza dúsított uránkészletének mennyiségét és az urándúsítás mértékét. Mindez választ jelentett azokra a szankciókra, amelyeket az Egyesült Államok léptetett életbe ismét vele szemben az után, hogy ez utóbbi tavaly egyoldalúan kilépett a megállapodásból.
Az iráni hatóságok a megállapodás részes aláíróinak újabb, szeptember elején lejáró ultimátumot adtak annak érdekében, hogy a szankciókat kiküszöbölő és az iráni olajértékesítést lehetővé tévő intézkedéseket hozzanak. Teherán szerint ha ez sikerül, akkor visszatér az atomalkuból eredő összes kötelezettségvállalása betartásához, ha viszont nem, akkor további kötelezettségvállalásai betartásával hagy fel az úgynevezett harmadik fázisban.
Mindezek a pontok napirendre kerültek a JCPOA vegyes bizottságának az előző nap Bécsben tartott rendkívüli ülésén, amelyet Muszavi "konstruktívnak" minősített, bizonyos nézeteltérések dacára. "Az európai felek ellenezték a kötelezettségvállalások csökkentésére irányuló újabb iráni megközelítéseket, az iráni fél pedig határozott tiltakozását fejezte ki az európai gyakorlati intézkedések hiányával szemben" - fejtette ki.
Az iráni külügyi szóvivő ezenkívül beszámolt arról is, hogy Teherán amiatt is tiltakozott, hogy állítása szerint irániakat vettek őrizetbe Európába, és kiadták őket az Egyesült Államoknak a büntetőintézkedésekkel összefüggésben.
A négy éve megkötött JCPOA feloldotta az Irán elleni nemzetközi szankciók többségét, amiért Teherán cserébe korlátozásokat fogadott el atomprogramjának végrehajtásában.
Teherán ismételten a megállapodás megsértésével vádolta Washingtont, vasárnap pedig London szemére vetette, hogy akadályozza az iráni olajexportot azáltal, hogy a hónap eleje óta feltartóztatja a Grace 1 iráni tartályhajót Gibarltárnál. Ezzel kapcsolatban a szóvivő kijelentette: Irán számára "elfogadhatatlan", hogy egy európai ország elfoglalja tartályhajóját "az Egyesült Államok utasítására", amit a JCPOA megsértésének tart.
A Grace 1 tartályhajó feltartóztatására válaszul Irán július 19-én lefoglalta a Stena Impero nevű, a Stena Bulk svéd cég által üzemeltetett, de brit lobogó alatt közlekedő tartályhajót a Hormuzi-szorosban. Mindez növelte a feszültséget a május óta számos incidens helyszínének számító térségben.
MTI